Oblovka obrovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxOblovka obrovská
alternativní popis obrázku chybí
Oblovka obrovská
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen měkkýši (Mollusca)
Třída plži (Gastropoda)
Podtřída Orthogastropoda
Nadřád Heterobranchia
Řád plicnatí (Pulmonata)
Čeleď Achatinidae
Rod Achatina
Binomické jméno
Achatina achatina
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ulita oblovky obrovské (Achatina achatina)

Oblovka obrovská (nebo Achatina velká; Achatina achatina), je suchozemský plž dorůstající velikosti 15-30 cm. Její původní domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky. Vyskytuje-li se ve volné přírodě mimo svou původní domovinu, jde o tzv. invazní druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tito plži mají pravotočivou ulitu, která dosahuje průměrné délky kolem 18 cm. Oblovka má velmi dekorativní ulitu, barevný základ je žlutý (až světle hnědý) s tmavými pruhy, některé její poddruhy jsou čistě žluté (či světle hnědé).

Rozmnožování a vývin[editovat | editovat zdroj]

Achatiny jsou ve stresových situacích hermafrodité jako například Achatina Immaculata, u které je samooplození běžné. Tento druh achatiny tedy vyhledává druhého jedince, ač se jedná o hermafrodita, což si daný jedinec neuvědomuje. Po vyměnění semenných váčku klade každý jedinec v průměru 50-200 vajíček, která částečně, nebo úplně zahrabe do vlhké půdy. Vajíčka mají podobu drobných perel a jsou asi 5 mm velká. O vajíčka se plž dále nestará a jsou známy případy, kdy svá vajíčka dokonce sežere. Asi po 10-20 dnech se z vajíček vylíhnou malé oblovky (o velikosti 4-5 mm), které nejdříve sežerou skořápku od vajíčka a poté hned začnou přijímat potravu (stejnou jako dospělci).

Mladé oblovky velice rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (tzn. v podobě sépiové kosti, či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let. V zajetí až 8 let.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Tento plž se v poslední době prodává v obchodech se zvířaty jako domácí mazlíček. Achatina je vhodná do terária, ve které potřebují kyprou až mokrou hlínu, ale vhodnější je kokosová drť (lignocel), který zadržuje potřebnou vlhkost. Jako dekorace může posloužit kousek kmenu, mech (zadržuje vlhkost), větvičky a především malá nádrž na vodu, vhodné jsou také rostlinky břečťanu popínavého a kapraď samec. Méně vhodné jsou plastové boxy, kde dochází k hnutí půdy díky nedostatečné cirkulaci vzduchu.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Oblovka obrovská se živí hlavně rostlinnou složkou, tj. např. salátem, okurkou, pampeliškami, trávou, jitrocelem a melouny a jinou zeleninou a ovocem. Není ji dobré dávat citrusové plody, a jestli, tak jen pod dohledem - nesmí přijít do kontaktu s ulitou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Oblovka patří díky svoji velikosti mezi rekordmany mezi (suchozemskými) plži.
  • Jejich konzumace se příliš nedoporučuje, neboť může přenášet - jako parazity - vnitřní červy, či vyvolat jiná závažná onemocnění (např. meningitidu).

Druhy oblovek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]