Oblovka obrovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOblovka obrovská
alternativní popis obrázku chybí
Oblovka obrovská
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Třídaplži (Gastropoda)
PodtřídaOrthogastropoda
NadřádHeterobranchia
Řádplicnatí (Pulmonata)
ČeleďAchatinidae
RodAchatina
Binomické jméno
Achatina achatina
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ulita oblovky obrovské (Achatina achatina)

Oblovka obrovská (nebo Achatina velká; Achatina achatina), je suchozemský plž dorůstající velikosti 20 - 30 cm. Její původní domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky. Vyskytuje-li se ve volné přírodě mimo svou původní domovinu, jde o tzv. invazní druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tito plži mají pravotočivou ulitu, která dosahuje průměrné délky kolem 20 cm. Oblovka má velmi dekorativní ulitu, barevný základ je žlutý (až světle hnědý) s tmavými pruhy, některé její poddruhy jsou čistě žluté (či světle hnědé).

Rozmnožování a vývin[editovat | editovat zdroj]

Achatiny jsou hermafrodité, přesto však u většiny druhů musí být šneci dva. Výjimkou je např. Lissachatina Immaculata u které je samooplození běžné. Tento druh achatiny tedy vyhledává druhého jedince, ač se jedná o hermafrodita. Po vyměnění semenných váčků klade každý jedinec v průměru 100 - 200 vajíček, která částečně, nebo úplně zahrabe do vlhké půdy. Vajíčka mají podobu drobných perel a jsou asi 5 mm velká. O vajíčka se plž dále nestará a jsou známy případy, kdy svá vajíčka dokonce sežere. Asi po 10-20 dnech se z vajíček vylíhnou malé oblovky (o velikosti 4-5 mm), které nejdříve sežerou skořápku od vajíčka a poté hned začnou přijímat potravu (stejnou jako dospělci).

Mladé oblovky velice rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (tzn. v podobě sépiové kosti, či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let. V zajetí až 8 let.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Tento plž se v poslední době prodává v obchodech se zvířaty jako domácí mazlíček. Achatinu je možné chovat v teráriau, faunáriu. Plastové boxy nejsou pro chov zvířat vhodné. Jako podestýlka je nejvhodnější kokosová drť a kokosové vlákno (lignocel), který zadržuje potřebnou vlhkost popř. rašelina. Jako dekorace může posloužit kousek kmenu, mech (zadržuje vlhkost), větvičky, kameny (nejlépe v rohu terária - pokud oblovka na kámen spadne, mohou si poškodit ulitu.) Mohou být také živé či umělé rostliny, ale oblovky je brzy zničí (živé sežerou). Může se přidat miska s vodou jako brouzdaliště, voda však nesmí přesahovat dýchací otvor.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Oblovka obrovská se živí hlavně rostlinnou složkou, tj. např. salátem, okurkou, batáty, žampióny, pampeliškami, jitrocelem a melouny a jinou zeleninou a ovocem, ale není ji dobré dávat citrusové plody - odvápňují ulitu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Oblovka patří díky svoji velikosti mezi rekordmany mezi (suchozemskými) plži.
  • Jejich konzumace se příliš nedoporučuje, neboť může přenášet - jako parazity - vnitřní červy, či vyvolat jiná závažná onemocnění (např. meningitidu).
  • Díky pruhů na ulitě se jí přezdívá "Tygr"
  • Pokud mají přístup k vápníku, kousek ulomené ulity si mohou znovu postavit

Druhy oblovek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]