Oblovka obrovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Oblovka obrovská

alternativní popis obrázku chybí
Ulita oblovky obrovské (Achatina achatina)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Podtřída: Orthogastropoda
Nadřád: Heterobranchia
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: Achatina
Binomické jméno
Achatina achatina
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Visící oblovky
Achatina achatina

Oblovka obrovská (nebo Achatina velká; Achatina achatina), je suchozemský plž dorůstající velikosti 15-30 cm. Její původní domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky. Vyskytuje-li se mimo svoji původní domovinu, jde o tzv. invazní druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tito plži mají pravotočivou ulitu, která dosahuje průměrné délky kolem 18 cm. Oblovka má hodně dekorativní ulitu, barevný základ je žlutý (až světle hnědý) s tmavými pruhy, některé její poddruhy jsou čistě žluté (či světle hnědé)

Rozmnožování a vývin[editovat | editovat zdroj]

Oblovky obrovské jsou hermafrodité. Jedna oblovka naklade v průměru 50-400 vajíček, která částečně, nebo úplně zahrabe do vlhké půdy. Vajíčka mají podobu drobných perel a jsou asi 5 mm velká. O vajíčka se plž dále nestará a jsou známy případy, kdy svá vajíčka dokonce sežere. Asi po 10-20 dnech se z vajíček vylíhnou malé oblovky (o velikosti 4-5 mm), které nejdříve sežerou skořápku od vajíčka a poté hned začnou přijímat potravu (stejnou jako dospělci).

Mladé oblovky velice rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (tzn. v podobě sépiové kosti, či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let. V zajetí až 8 let.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Tento plž se v poslední době prodává v obchodech se zvířaty jako domácí mazlíček. Oblovka je vhodná také do terária. V teráriu potřebují kyprou až mokrou hlínu, ale vhodnější je kokosová drť, pár velkých kamenů a kousek kmenu a víčko s cca 3 mm otvory, aby mohla oblovka dýchat.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Oblovka obrovská se živí hlavně rostlinnou složkou, tj. např. salátem, okurkou, pampeliškami, trávou, jitrocelem a melouny a jinou zeleninou a ovocem. Není ji dobré dávat citrusové plody, a jestli, tak jen pod dohledem - nesmí přijít do kontaktu s ulitou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Oblovka patří díky svoji velikosti mezi rekordmany mezi (suchozemskými) plži.
  • Jejich konzumace se příliš nedoporučuje, neboť může přenášet - jako parazity - vnitřní červy, či vyvolat jiná závažná onemocnění (např. meningitidu).

Druhy oblovek[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://www.novinky.cz/koktejl/245068-florida-celi-invazi-obrich-plzu-dorustaji-do-delky-az-ctvrt-metru.html

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id18046/