Obléhání Tobrúku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obléhání Tobrúku
Konflikt: Druhá světová válka v Africe
Australští vojáci zaujímají obranná postavení v přední linii.
Australští vojáci zaujímají obranná postavení v přední linii.
Trvání: 11. dubna - 10. prosince, 1941
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Tobrúk, Libye
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Spojenecké vítězství
Změny území: {{{území}}}
Strany
Flag of Australia.svg Austrálie
Československo Československo
Flag of Poland.svg Polsko
Flag of the United Kingdom.svg Velká Británie
British Raj Red Ensign.svg Britská Indie
Nacistické Německo Třetí říše
Flag of Italy (1861-1946).svg Itálie
Velitelé
Flag of Australia.svg Leslie Morshead (do září 1941)
Flag of the United Kingdom.svg Ronald Scobie (od září 1941)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Erwin Rommel
Síla
27 000; z toho 643 Čechoslováků 35 000?
Ztráty
víc jak 3000 padlých, raněných a nezvěstných
941 zajatých
8000 padlých, raněných a nezvěstných
{{{poznámky}}}
Československý odboj
Dělostřelci 11. československého pěšího praporu - Východního v Tobrúku

Obléhání Tobrúku německými a italskými vojsky probíhalo od 11. dubna do 10. prosince 1941. Od 21. října 1941 se obrany libyjského přístavního města Tobrúk účastnil i čs. prapor pod vedením podplukovníka Karla Klapálka. Tento prapor významnou měrou přispěl k udržení města v rukou Spojenců.

Severoafrický přístav Tobrúk byl obklíčen vojsky Osy již 11. dubna 1941. Fronta se posunula až k libyjsko-egyptské hranici a Tobrúk zůstal více než 100 km za frontovou linií. Jelikož zásobování po zemi bylo nemožné, zůstali obránci odkázáni na zásobovací kapacity britského Královského námořnictva. Dne 21. října 1941 dorazil do přístavu 11. československý pěší prapor o síle 643 mužů, jenž posílil jeho obranu, kterou tvořily britské, australské a polské jednotky (právě do polské brigády byl prapor začleněn). Hlavní náplň každodenního pobytu spočívala v hlídkové činnosti. Vojáci dostali svěřený téměř šestikilometrový úsek obrany, který měli v případě nepřátelského útoku uhájit. Během činnosti docházelo k přestřelkám s protivníkem; velkým nebezpečím bylo letecké ostřelování a dělostřelecká a minometná palba nepřítele. V průběhu obléhání Tobrúku se německá propaganda snažila demoralizovat obklíčené jednotky. Na obklíčené vojáky byla vysílána volání do éteru: "Vylezte, krysy!". Posměšný název však převzaly jak britské, tak československé jednotky a začaly si říkat "Pouštní krysy".

Dne 18. listopadu zahájila britská 8. armáda útočnou operaci s krycím názvem "Crusader". Podle plánu měla tobrúcká posádka ve vhodném okamžiku podniknout výpad z jihovýchodní části perimetru a navázat kontakt s hlavními silami. Boje probíhaly se střídavými úspěchy a britským jednotkám se podařilo 5. prosince do Tobrúku "vysekat" spásný koridor. Střetnutí jednotek, kterého se aktivně účastnil i 11. československý pěší prapor, skončilo 10. prosince 1941.

Zatímco ostatní vojska pokračovala v pronásledování vojsk Osy, českoslovenští vojáci zůstali ve městě. 21. ledna 1942 zahájily německo-italské jednotky protiofenzívu a nad Tobrúkem se znovu začala vznášet hrozba. Českoslovenští vojáci zpevňovali obranu a podíleli se na strážní službě. V březnu byli někteří z nich přecvičeni na protiletadlové dělostřelce a 28. března byla čs. jednotka začleněna do 4. britské protiletadlové brigády. 7. dubna 1942 byla čs. brigáda vystřídána Jihoafričany a přístav opustila. V bojích o Tobrúk padlo 14 příslušníků praporu, 26 bylo zraněno těžce a 55 lehce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]