Obléhání Bastogne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva o Bastogne
Konflikt: Západní fronta, Bitva v Ardenách
Příslušníci 101. americké výsadkové divize sledují letouny C-47 shazující zásoby pro obležené výsadkáře
Příslušníci 101. americké výsadkové divize sledují letouny C-47 shazující zásoby pro obležené výsadkáře
Trvání: 20. prosinec 194427. prosinec 1944
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Bastogne, Belgie
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: americké vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Flag of the United States.svg Spojené státy americké Nacistické Německo Třetí říše
Velitelé
Flag of the United States.svg Anthony McAuliffe (101. výsadková divize)
Flag of the United States.svg William L. Roberts (Bojové uskupení B (CCB), 10. obrněná divize)
Flag of the United States.svg Creighton Abrams (37. tankový pluk, 4. obrněná divize)
Nacistické Německo Hasso von Manteuffel (5. pancéřová armáda)
Nacistické Německo Heinrich Freiherr von Lüttwitz (XLVII pancéřový sbor)
Síla
101. výsadková divize
10. obrněná divize
705. pluk stíháčů tanků
Celkem: 11 000 vojáků + 800 důstojníků
2. pěší divize, 2. obrněné divize
Ztráty
přes 3 000 vojáků  ?
{{{poznámky}}}

Obléhání Bastogne bylo jedním z nejdůležitějších střetnutí bitvy v Ardenách. Bitva se odehrála mezi Němci a Američany v prostoru města Bastogne. K americkému vítězství zde značnou měrou přispěli parašutisté ze 101. výsadkové divize, která zde vybojovala jedno ze svých nejslavnějších vítězství.

Předehra[editovat | editovat zdroj]

Po drtivých porážkách u Stalingradu a u Kurska na východní frontě a po vyhnání sil z Afriky v roce 1943 Němci již definitivně přešli do obrany. V září 1943 se spojenci vylodili v Itálii a 6. června 1944 ve Francii. Němci nyní museli bojovat na třech frontách najednou - na východní frontě, ve Francii a v Itálii. Hitler se naposledy pokusil zvrátit průběh války, když na zimu roku 1944 naplánoval mohutnou ofenzívu v prostoru Ardenského lesa, jejímž cílem bylo dobytí Antverp a vražení klínu mezi britskou a americkou armádu. Ta, i přes protesty německých velitelů, začala 16. prosince 1944. Zpočátku se zdálo, že se Němcům jejich záměr podaří, neboť využili momentu překvapení a špatně připravení američtí a britští vojáci ustupovali na všech místech útoku. Nyní stálo před Němci město Bastogne, strategicky důležitá křižovatka, kam směřovaly všechny silnice v Ardenách. Pokud Němci chtěli dosáhnout Antverp, museli Bastogne dobýt. Američanům se podařilo ve velkém spěchu do města dopravit 101. výsadkovou divizi, která se opevnila v jeho okolí. Výsadkáři měli za úkol Bastogne udržet a bojovat až do příchodu posil.

Obléhání[editovat | editovat zdroj]

Na severu od Bastogne měla 6. tanková armáda překročit řeku Maasu. 5. tanková armáda zase dostala rozkaz obsadit důležité dopravní křižovatky St.Vith a Bastogne a poté měla postupovat k Bruselu. 7. armáda měla na jihu od Bastogne zabránit případným spojeneckým akcím.

16. prosince 1944 zaútočily první německé síly na americké postavení. Využili momentu překvapení - Američané ani nepomysleli na to, že by Němci byli schopni zahájit další operaci. I když se Američané pokoušeli Němce zastavit, neuspěli. Němci postupovali mílovými kroky a hnali americké jednotky před sebou. Americké velení odmítalo přiznat fakt, že jde o rozsáhlý německý útok, brzy se však ukázala pravda.

17. prosince 1944, bez ohledu na americký odpor, pronikla německá armáda do hloubky 20 km, ovšem i tak měli Němci 12 hodin zpoždění oproti plánu. Američané se už téměř nepokoušeli o odpor a spíše za sebou na útěku ničili své sklady pohonných hmot. Později odpoledne (17. prosince) americké velení už konečně uvěřilo v německý útok. Generál Eisenhower reagoval velmi rychle. Během pár dní poslal do Arden na pomoc 200 000 vojáků, z toho 2 výsadkové divize a 50 000 vozidel. Američani neměli ve svých rotách plný počet mužů, některým chyběly helmy, postrádali kulomety, chybělo zimní oblečení, byl nedostatek jídla a munice. Někteří vojáci dokonce měli u sebe jen tři náboje. Mohla za to předcházející operace Market Garden, ve které bojovali američtí výsadkáři, kteří tak šli do další akce téměř bez odpočinku.

18. prosince 1944, i když se již americké posily blížily, v Ardenách probíhaly další ukrutné boje. Situace byla ovšem stejná. Američané se snažili bránit a zabránit Němcům v postupu. Němci několikrát použili místo vojáků a tanků na Američany dělostřelectvo, aby je vyhnali z obranných postavení a postříleli. Američani prohrávali každý boj.

19. prosince 1944 dorazily do Arden dvě americké výsadkové divize. 101. americká výsadková divize se měla skrýt v lesích kolem Bastogne. 82. americká výsadková divize, zase měla za úkol ubránit St.Vith. 101. výsadková divize tímto vybudovala kruhovou obranu kolem Bastogne.

20. prosince 1944 Německé síly často ostřelovaly děly Bastogne a oblast lesů kolem ní. Výsadkáři, kteří byli zakopaní v lesích to měli velmi těžké. (20.prosince) přišel do Arden první sníh. Zraněných vojáků přibývalo kvůli ostřelování. Zdravotníci měli plné ruce práce. Němcům se také podařilo přerušit americké zásobovací linie. Bastogne i s celou 101. výsadkovou divizí byla v obklíčení, bez jakékoliv únikové cesty. Neměli jídlo, střelivo, tanky ani leteckou podporu, zůstali na to sami. Němci vyslali do bojů o Bastogne celkem 8 divizí.

21. prosince 1944 Neustálé přívaly sněhu ztěžovaly terén. Zem nebyla zmrzlá, což bránilo německým tankům v postupu. Na stěnách zákopů se objevily namrzající vrstvy ledu. V takových podmínkách se Američanům tvořily omrzliny a dostávali zápal plic. Nebylo se jak zahřát, i přes to zatím 101. výsadková divize odrážela každý útok, který Němci na Bastogne zorganizovali. Boje v takových podmínkách byly kruté a těžké. Jedinou výhodou sněhu bylo to, že skrýval odtržené končetiny od těla, jak americké, tak německé.

22. prosince 1944 Sníh a mlha znemožňovali letecké zásobování. Američané bránící Bastogne byli ve složité situaci, i když odráželi dosud všechny německé útoky a ostřelování, jejich morálka byla téměř na bodu mrazu. Jediné, co je ještě trochu drželo při životě, byli kamarádi v boji. Fungovali jako rodina. Dva němečtí důstojníci přišli s bílým praporem a ultimátem, ve kterém psali, aby se americké jednotky v Bastogne a jeho okolí vzdali, jinak budou rozdrceni. Americký Generál McAuliffe odpověděl: "Blbost!" Když se to dostalo mezi vojáky, neskutečně jim to zvedlo morálku. Pochopili, že nad Němci nakonec stejně zvítězí.

23. prosince 1944 V tento den se nad Bastogne rozjasnilo. Mlha zmizela a objevilo se sluníčko. Američanům u Bastogne přiletěly letouny C-47 a shazovaly jim zásoby. Přibylo trochu jídla a střeliva a hlavně ponožky. Každý německý útok byl od Bastogne odražen.

24. prosince 1944 I když se zase zatáhlo a znovu začal padat sníh, Američané se stále hrdinsky drželi už 5 dní. 5 dní neustálých bojů, ostřelováni a křičících zraněných vojáků. Lesy kolem Bastogne byly posety mrtvolami vojáků, civilistů, zvířat, ale rozkaz zněl jasně. Bránit Bastogne do posledních sil.

25. prosince 1944 Boží hod. Sváteční oběd nepředstavoval krocan, ale fazole. I přes všechny ukrutné boje, co probíhaly, si vojáci zpívali koledy. Američané už ostřelování děly brali jako stereotyp. Německé útoky nepřestávaly.

26. prosince 1944 Hrdinství 101. výsadkové divize nakonec přineslo své ovoce. Americká 4. tanková divize dorazila do Bastogne a prolomila německé obklíčení. Zcela vyčerpaní vojáci dostali nové posily a zásoby. 101. výsadková divize již nebyla v obklíčení a zároveň udržela Bastogne. Symbolem hrdinství amerického vojáka se stala Bastogne. Generál Eisenhower vyznamenal všechny jeho obránce.

Žádný z příslušníků 101. výsadkové divize nikdy nepřipustil, že by divizi bylo nutno pomoci.

Po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Siege of Bastogne na anglické Wikipedii.