Obecný název

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
O lexikálně-gramatickém pojmu pojednává článek Obecné jméno.

Obecný název v biologii označuje název taxonu či organismu v národním jazyce. Bývá označován jako protějšek vědeckého názvu stejného taxonu, který je tvořen na základě latinského pravopisu[1] podle příslušných pravidel.[2] V mnoha jazycích se kromě obecných názvů a vědeckých názvů užívají i synonyma pro taxony v těchto jazycích a binomické názvy pro jednotlivé druhy, tvořené podobně jako vědecké názvy, ovšem podle jazykových pravidel příslušného jazyka. Obecné názvy byly často tvořeny na základě specifických vlastností druhu nebo celé skupiny organismů. Vyjadřují často vlastnosti týkající se vzhledu, výskytu, přínosu, nebezpečnosti atp.

Využití obecných názvů v národní taxonomii[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Národní taxonomie.

Některé názvy tvoří část klasifikace druhů (rodové nebo druhové jméno).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRUCKEBERG, Arthur. The Natural History of Pudget Sound Country. Seatle: University of Washington Press, 1991. ISBN 978-0-295-97477-4. Kapitola Appendix I: The naming of plants and animals. (anglicky) 
  2. CONKLIN, Harold C. Folk Classification: A Topically Arranged Bibliography of Contemporary and Background References through 1971. [s.l.]: Yale University, katedra antropologie, 1980. ISBN 0-913516-02-3. (anglicky) 

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

STEARN, William Thomas. The Background of Linnaeus’s Contributions to the Nomenclature and Methods of Systematic Biology [Pozadí Linnéových příspěvků do nomenklatury a metod systematické biologie]. Systematic Zoology. 1959, vol. 8, no 1, s. 4–22.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]