Přeskočit na obsah

Obecný kvantifikátor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Obecný kvantifikátor () (také univerzální kvantifikátor či velký kvantifikátor) je matematický symbol používaný nejčastěji v predikátové logice. Do běžného jazyka lze jeho význam přeložit jako „pro každé“. Duálním kvantifikátorem k němu je existenční kvantifikátor s významem „existuje“.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Znak
Název
v Unicodu
For all
Kódovánídechex
Unicode8704U+2200
UTF-8226 136 128e2 88 80
Číselná entita∀∀
Názvová entita∀

Znak ∀ pro obecný kvantifikátor vznikl převrácením písmena A z anglického Allvšechno, každý.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Význam obecného kvantifikátoru lze do češtiny přeložit jako „pro každé“ – umožňuje vyjádřit skutečnost, že danou vlastnost mají všechny uvažované objekty. Například větu „Každý člověk je smrtelný“ můžeme přepsat pomocí obecného kvantifikátoru takto: (∀x)(je-li x člověk, pak x je smrtelné), tj. pro každý myslitelný objekt x platí, že je-li člověkem (tzn. ne například kamenem, Bohem či žirafou), pak je smrtelný.

V případě konečných souborů je možné nahradit obecný kvantifikátor konečným počtem konjunkcí. Například místo toho, abychom řekli „Každý člověk narozený ve 20. století je smrtelný“, můžeme všechny tyto osoby vyjmenovat a o každé prohlásit, že je smrtelná – „Jaroslav Seifert je smrtelný a zároveň Fidel Castro je smrtelný a zároveň Jaromír Jágr je smrtelný a zároveň …“. V případě nekonečných souborů podobnou záměnu provést nelze, neboť vyjmenováváním jednotlivých objektů bychom se nikdy nedobrali konce.

Příklady použití[editovat | editovat zdroj]

  • Zápis (∀x)(x ϵ M) znamená „Každý objekt je prvkem množiny M“.

Negace[editovat | editovat zdroj]

Pokud P(x) je výrok,tak výrok ve tvaru ¬(∀x P(x)) lze zapsat jako ∃x ¬P(x). Kupříkladu výrok ¬(∀xϵℝ -x=x) lze zapsat jako ∃xϵℝ -x≠x

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]