Obchodní válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obchodní válka je jedním z možných vyústění protekcionistické hospodářské politiky. O obchodní válku se jedná, pokud státy zavádějí cla nebo jiné obchodní bariéry jako odpověď na zavedení cel od jiného státu. Kvůli propojenosti světové ekonomiky jsou obchodní válkou ovlivněny i ekonomiky států, které se dané obchodní války neúčastní přímo.

Obchodní válka a opatření s ní spojená jsou odlišná od jiných opatření, které mají přímý dopad na mezinárodní obchod (např. sankce), neboť se zaměřuje čistě na obchodní vztahy a má tudíž pouze ekonomický charakter, nikoliv např. humanitární.[1] I proto se pojem obchodní válka zaměňuje ve veřejném diskurzu s pojmem ekonomická válka.

Argumenty používané při vzniku obchodních válek se shodují s argumenty protekcionismu, jde například o ochranu pracovních míst, ochranu klíčových odvětví nebo boj proti nekalé konkurenci.

Kromě tarifů (cla, dovozní a jiné daně) mohou obchodní válku rozpoutat i jiná státní opatření, například kvóty na zboží, embargo, změny měnového kurzu, státní úvěry či dotace nebo neviditelné překážky dovozu.[2]

Příklady obchodních válek[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.investopedia.com/terms/t/trade-war.asp
  2. FOJTÍKOVÁ, Lenka. Zahraničně obchodní politika ČR: historie a současnost (1945–2008) [online]. Praha: C. H. Beck, 2009 [cit. 2016-09-13]. Kapitola 1.1 Podstata a funkce zahraničního obchodu, s. 4 Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]