Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní zkoušky Hradec Králové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní zkoušky Hradec Králové
ZkratkaOA, SOS a JŠ,HK
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelKrálovéhradecký kraj
Datum založení15. září 1895
IČO62690272
REDIZO600011739
ŘeditelMgr. Jana Vitvarová
ZástupceIng. Zdeněk Pospíšil,
Ing. Irma Nováková (statutární zástupkyně),
Ing. Regina Čížková
AdresaPospíšilova 365/9, Hradec Králové, 500 03, Česko (Rudolfinum)
Zeměpisné souřadnice
Map
Počet žáků558
Oficiální webwww.oahk.cz
Obory vzdělání
Ekonomické lyceum, Obchodní akademie, Sociální činnost, Veřejnosprávní činnost
Kód památky45636/6-4540 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové je školské zařízení v Hradci Králové, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

15. září roku 1895 vznikly základy k vytvoření školy Sborem pro zřízení a vydržování Obchodní akademie v Hradci Králové. Vznikla na území tohoto města a byla teprve 4. v celém Česku.

Vedení školy se v roce 1895 ujal JUDr. Josef Pazourek a ve své funkci byl až do roku 1910. Akademie byla zprvu umístěna na Velkém náměstí, poté však přesunuta na místo na nábřeží, kde vyrostla budova architektů Otakara Béma a Huga Gessnera.

Od roku 1902 až do odchodu do důchodu v roce 1938 byl na akademii profesorem francouzštiny, češtiny a němčiny literát Otokar Šimek.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 se škola sloučila se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální ve Stěžerech.[2] Škola poroto nyní poskytuje několik oborů zakončených maturitou: Ekonomické lyceum, Obchodní akademie, Obchodní akademie dálková forma, Sociální činnost a Veřejnosprávní činnost.

Od 8. 2. 2016 jsou obě školy sloučeny i fyzicky do budovy Rudolfina (bývalý ústav hluchoněmých), na adrese Pospíšilova tř. 365, Hradec Králové.

Ve škole se vyučuje povinně jazyk anglický, který je doplněn konverzací s rodilým mluvčím. Žáci si volí k anglickému jazyku druhý cizí jazyk, vybírají si z jazyka německého, ruského, francouzského, italského a španělského.

Na škole pracují studentské společnosti a fiktivní firmy, ve kterých si studenti osvojují praktické dovednosti a reálně si vyzkouší založení a řízení vlastní firmy, a tím poznají i veškerou problematiku spojenou s chodem podniku. Dále se učí rychleji vzájemně komunikovat, spolupracovat, rozhodovat, nést odpovědnost, rozvíjet své organizační a řídící schopnosti.

Součástí školy je Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, která nabízí kurzy angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny, španělštiny, italštiny a portugalštiny. Jazyková škola je certifikovaným pracovištěm, kde probíhají zkoušky z českého jazyka pro cizince pro trvalý pobyt A1 SERR. Pro budoucí i stávající studenty je každoročně v době letních prázdnin pořádán týdenní intenzivní jazykový kurz anglického jazyka.

Od školního roku 93/94 se škola zaměřuje na odborné zaměření ve směru podnikatelském, bankovnickém a obchodním.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lexikon české literatury 4/I S-T. Praha: Academia 2008, S. 620-821.
  2. Historie školy. www.oahk.cz [online]. 2023-04-14 [cit. 2023-10-20]. Dostupné online.