Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní zkoušky Hradec Králové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní zkoušky Hradec Králové
Budova OAHK.jpg
ZkratkaOA, SOS a JŠ,HK
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelKrálovéhradecký kraj
Datum založení15. září 1895
IČO62690272
REDIZO600011739
ŘeditelMgr. Jana Vitvarová
ZástupceIng. Zdeněk Pospíšil,
Ing. Irma Nováková (statutární zástupkyně),
Ing. Regina Čížková
AdresaPospíšilova 365
500 03  Hradec Králové
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků558
Oficiální webhttp://www.oahk.cz/
Obory vzdělávání
Ekonomické lyceum, Obchodní akademie, Sociální činnost, Veřejnosprávní činnost
Kód památky45636/6-4540 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové je školské zařízení v Hradci Králové, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

15. září roku 1895 vznikly základy k vytvoření školy Sborem pro zřízení a vydržování Obchodní akademie v Hradci Králové. Vznikla na území tohoto města a byla teprve 4. v celém Česku. Vedení školy se v roce 1895 ujal JUDr. Josef Pazourek a ve své funkci byl až do roku 1910. Akademie byla zprvu umístěna na Velkém náměstí, poté však přesunuta na místo na nábřeží, kde vyrostla budova architektů Otakara Béma a Huga Gessnera.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 se škola sloučila se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální ve Stěžerech. Škola poroto nyní poskytuje několik oborů zakončených maturitou: Ekonomické lyceum, Obchodní akademie, Obchodní akademie dálková forma, Sociální činnost a Veřejnosprávní činnost.

Od 8. 2. 2016 jsou obě školy sloučeny i fyzicky do budovy Rudolfina (bývalý ústav hluchoněmých), na adrese Pospíšilova tř. 365, Hradec Králové.

Ve škole se vyučuje povinně jazyk anglický, který je doplněn konverzací s rodilým mluvčím. Žáci si volí k anglickému jazyku druhý cizí jazyk, vybírají si z jazyka německého, ruského, francouzského, italského a španělského.

Na škole pracují studentské společnosti a fiktivní firmy, ve kterých si studenti osvojují praktické dovednosti a reálně si vyzkouší založení a řízení vlastní firmy, a tím poznají i veškerou problematiku spojenou s chodem podniku. Dále se učí rychleji vzájemně komunikovat, spolupracovat, rozhodovat, nést odpovědnost, rozvíjet své organizační a řídící schopnosti.

Součástí školy je Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, která nabízí kurzy angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny, španělštiny, italštiny a portugalštiny. Jazyková škola je certifikovaným pracovištěm, kde probíhají zkoušky z českého jazyka pro cizince pro trvalý pobyt A1 SERR. Pro budoucí i stávající studenty je každoročně v době letních prázdnin pořádán týdenní intenzivní jazykový kurz anglického jazyka.

Od školního roku 93/94 se škola zaměřuje na odborné zaměření ve směru podnikatelském, bankovnickém a obchodním.