Občanská válka v Jižním Súdánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Občanská válka v Jižním Súdánu
trvání: 15. prosince 2013 – 26. duben 2016
místo: Jižní Súdán
výsledek: mírová smlouva prezidenta s opozičním vůdcem
strany
Flag of South Sudan.svg SLOA vláda

UgandaUganda Uganda
Organizace spojených národůOrganizace spojených národů Organizace spojených národů


Nevojenská pomoc:
SúdánSúdán Súdán

Flag of South Sudan.svg SLOA opozice

Flag of the South Sudan Liberation Movement.svg Hnutí za osvobození Jižního Súdánu
Nuer White Army Flag.svg Nuerská bílá armáda

velitelé
Flag of South Sudan.svg Salva Kiir Mayardit Flag of South Sudan.svg Riek Machar

>10 000 až >50 000 zabito
1 860 000 vnitřně vysídleno

Občanská válka v Jižním Súdánu je probíhající konflikt v Jižním Súdánu mezi vládními a opozičními silami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Konflikt propukl 15. prosince 2013 během setkání Národně osvobozenecké rady v Džubě, když se opoziční vůdci Riek Machar, Pagan Amum a Rebecca Nyandengová shodli na bojkotování společného zasedání. Prezident Salva Kiir Mayardit nařídil generálmajorovi Súdánské lidově osvobozenecké armády (SLOA) Marialovi Ciennoungovi, veliteli prezidentské gardy, opustit jednání a vrátit se do kasáren, aby odzbrojil vojáky. Poté co odzbrojil všechna etnika sloužící v gardě, Marial údajně nařídil, že Dinkové sloužící v gardě mají být znovu ozbrojeni. Jeho zástupce, pocházející z nuerského etnika začal zpochybnil jeho rozkazy a velení se rozpadlo. Nuerští vojáci se také znovu ozbrojili. Boje mezi dinkskými a nuerskými vojáky prezidentské gardy trvaly od nedělní noci do pondělního odpoledne. První civilní oběti byly zaznamenány poté co dinkští vojáci SLOA začali útočit na nuerské civilisty v Džubě.

Prezident Salva Kiir označil události za pokus o státní převrat, který byl překonán následujícího dne. Boje propukly opět 16. prosince 2013 a rozšířily se z hlavního města Džuba do regionu Jonglei, který je náchylný k mezietnickému násilí. První odhady hovořily o 1000 mrtvých a kolem 800 zraněných v hlavním městě. Tyto odhady jsou ale považovány za nízké. Svědci uvedli, že dinkští vojáci SLOA prováděli razie v nuerských domech a zabíjeli civilisty. Podobné razie prováděné nuerskými ozbrojenci byly hlášeny také z Malakalu, hlavního města státu Horní Nil. Konečné počty civilních obětí ve vládou držených městech Džuba, Malakal a Bentiu nebyly dosud zveřejněny. Mezinárodní krizová skupina odhadovala počet obětí konfliktu v srpnu 2013 na nejméně 10 000 lidí.

Dne 11. února 2016 byl Riek Machar v rámci mírové dohody prezidentem Salva Kiirem opětovně jmenován viceprezidentem.[1] Dne 26. dubna 2016 velitel povstalců Riek Machar dorazil do hlavního města Džuby, aby se ujal funkce premiéra a naplnil tak dohodu o ukončení občanské války.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku South Sudanese Civil War na anglické Wikipedii.

  1. South Sudan president reappoints rival as part of peace deal. BBC [online]. 2016-02-11 [cit. 2016-02-12]. Dostupné online.