Nunivak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nunivak
Nunivak Island (angličtina)
Krajina na ostrově
Krajina na ostrově
Nunivak 2000 USCGS.PNG
Lokalizace Beringovo moře
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Topografie
Rozloha 4 227 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Roberts Mountain  (510 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 210 (2000)
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Největší sídlo Mekoryuk
Používané jazyky angličtina, yup'ik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nunivak je ostrov v Beringově moři, který náleží k americkému státu Aljaška. S rozlohou 4227 km² je osmým největším ostrovem USA. Jedinou vesnicí na ostrově je Mekoryuk na severním pobřeží, kde žije okolo dvou set lidí, většinou původních obyvatel z národa Jupiků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov vznikl jako štítová sopka v období pleistocénu, pozůstatkem vulkanické činnosti jsou čtyři maary. Pobřeží je lemováno příkrými útesy, vnitrozemí vyplňuje náhorní plošina s minimální nadmořskou výškou 160 m. Nejvyšší horou je Roberts Mountain (510 m). Na ostrově se nachází množství řek a jezer. Povrch je kryt permafrostem, nachází se zde písčitá tundra s řídkou zakrslou vegetací. Původně zde žili divocí sobi, kteří byli vyhubeni v 19. století. Později byli na ostrov introdukováni zdomácnělí sobi a pižmoni.[1]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Nunivak objevil roku 1821 ruský viceadmirál Michail Nikolajevič Vasiljev, ale díky nepřístupnosti ostrova si domorodci dlouho zachovávali původní zvyky, k nimž patřilo nošení masek v podobě potáplice a propichování rtů za účelem nošení ozdob. Významným lovným zvířetem byl mrož lední, z jeho klů vyřezávali ostrované užitkové i ozdobné předměty a jeho kůžemi potahovali kajaky. Původní způsob života zaznamenal ve třicátých letech 20. století fotograf Edward S. Curtis.

Ve škole v Mekoryuku se vyučuje v angličtině a místním dialektu Nunivak Cup'ig, hlavním zdrojem obživy ostrovanů je lov a rybolov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]