Nunivak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nunivak
Nunivak Island (angličtina)
Krajina na ostrově
Krajina na ostrově
LokalizaceBeringovo moře
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Topografie
Rozloha4 227 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholRoberts Mountain (510 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel210 (2000)
Hustota zalidnění0 obyv./km²
Největší sídloMekoryuk
Používané jazykyangličtina, yup'ik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nunivak je ostrov v Beringově moři, který náleží k americkému státu Aljaška. S rozlohou 4227 km² je osmým největším ostrovem USA. Jedinou vesnicí na ostrově je Mekoryuk na severním pobřeží, kde žije okolo dvou set lidí, většinou původních obyvatel z národa Jupiků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov vznikl jako štítová sopka v období pleistocénu, pozůstatkem vulkanické činnosti jsou čtyři maary. Pobřeží je lemováno příkrými útesy, vnitrozemí vyplňuje náhorní plošina s minimální nadmořskou výškou 160 m. Nejvyšší horou je Roberts Mountain (510 m). Na ostrově se nachází množství řek a jezer. Povrch je kryt permafrostem, nachází se zde písčitá tundra s řídkou zakrslou vegetací. Původně zde žili divocí sobi, kteří byli vyhubeni v 19. století. Později byli na ostrov introdukováni zdomácnělí sobi a pižmoni.[1]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Nunivak objevil roku 1821 ruský viceadmirál Michail Nikolajevič Vasiljev, ale díky nepřístupnosti ostrova si domorodci dlouho zachovávali původní zvyky, k nimž patřilo nošení masek v podobě potáplice a propichování rtů za účelem nošení ozdob. Významným lovným zvířetem byl mrož lední, z jeho klů vyřezávali ostrované užitkové i ozdobné předměty a jeho kůžemi potahovali kajaky. Původní způsob života zaznamenal ve třicátých letech 20. století fotograf Edward S. Curtis.

Ve škole v Mekoryuku se vyučuje v angličtině a místním dialektu Nunivak Cup'ig, hlavním zdrojem obživy ostrovanů je lov a rybolov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darja Milošová: Velká chlupatá ze severu. Koktejl 12/2006. www.czech-press.cz [online]. [cit. 2016-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-25. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]