Novomlýnská vodárenská věž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novomlýnská vodárenská věž
Praha, Nove Mesto - Novomlynska vodarenska vez.jpg
Základní informace
Sloh barokní architektura
Poloha
Adresa Nové Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Nové mlýny
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 44469/1-1056 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novomlýnská vodárenská věž zvaná též Dolní novoměstská nebo Petrská je historická vodárenská věž nalézající se v Praze 1 v Petrské čtvrti asi 100 metrů od pravého břehu řeky Vltavy nedaleko od jižního vyústění Štefánikova mostu v místě bývalých pražských Nových mlýnů (odtud pak její název). Jedná se o velkou vodárenskou stavbu, jenž kdysi zásobovala vodou z Vltavy dolní část Nového města pražského. Tak jako i u jiných pražských vodárenských věží zde již ve středověku stála věž dřevěná, první zmínka o ní pochází z roku 1484. Dřevěná věž byla patrně několikrát poškozena požárem (požáry vodárenských věží byly dost časté zejména kvůli zimnímu rozmrazování zamrzlého vodovodního potrubí pomocí otevřeného ohně).

Proto zde byla v letech 16021606 vybudována pozdně renesanční bohatě zdobená kamenná věž, v horní části opatřená vyhlídkovou terasou (tzv. lusthausem). V roce 1655 byla věž těžce poškozena povodní a část se zřítila. Na tom co zbylo, byla v roce 1658 postavena v barokním slohu věž dnešní. Věž se původně nalézala přímo na břehu řeky Vltavy. Její dnešní poloha (jako jediná z historických vodárenských věží nestojí přímo na břehu) je dána jednak historickými říčními naplaveninami – tedy přírodními změnami v korytě řeky, dále také díky regulaci břehů a výstavbě pražských náplavek.

Svému původnímu účelu věž přestala přestala sloužit v roce 1877, přilehlá vodárna pak v roce 1910. V dubnu 2015 započala rekonstrukce.[1] Ve věži je v současné době umístěna expozice Muzea hlavního města Prahy o pražských hasičích a požárech s názvem "Praha hoří".[2]

Věž má šest pater a je obložena z vnějšku pískovcovými kvádry, na fasádě v horním patře jsou jasně viditelná tři okna.

Interiér posledního patra věže

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1][nedostupný zdroj] Novomlýnská vodárenská věž prošla rekonstrukcí a otevřela se na jaře 2017 veřejnosti]
  2. [2]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]