Nová mešita (Istanbul)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nová mešita
Yeni Camii
Základní informace
Slohosmanská architektura
ArchitektiDavut Ağa
Ahmed Çavuş
Mustafa Ağa
Výstavba1597 - 1665
Materiáldimension stone
StavebníkSafiye Sultan
Turhan Hatice Sultan
Současný majitelTurecká republika
Poloha
AdresaZlatý roh, Istanbul, TureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nová mešita (turecky Yeni Camii) je osmanská imperiální mešita na náměstí Eminönü v Istanbulu. Dříve se stavba nazývala Valide Sultan Camii (mešita Valide Sultan) a později Yeni Valide Sultan Camii (nová mešita Valide Sultan), když byla v roce 1660 a 1665 rekonstruována. Mešita se nachází na Zlatém rohu, na jižním konci Galatského mostu a je jednou z nejvíce populárních architektonických pamětihodností v Istanbulu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mešita Valide Sultan[editovat | editovat zdroj]

Stavba mešity začala v roce 1597. Jednalo se o rozkaz Safiye Sultan, která byla manželkou sultána Murada III. a pozdější Valide Sultan (matka královna) za vlády sultána Mehmeda III. Mešitu rozkázala vystavět až jako Valide Sultan, přesně dva roky poté, co její syn Mehmed nastoupil v roce 1595 na trůn. Dostat měla obyčejné jméno, mešita Valide Sultan.

Původně byl architektem jmenován Davut Ağa, učedník Mimara Sinana. Davut však v roce 1599 zemřel a byl nahrazen architektem Dalgıç Ahmed Çavuş. Budování zabralo více než půl století a bylo dokončeno až další Valide sultánkou, Turhan Hatice Sultan, která byla matkou sultána Mehmeda IV.

Projekt brzdilo politické odloučení, lokace mešity a finanční náklady, které vyvolaly nesouhlas sultánova dvoru se stavbou. Městská část Eminönü bylo obchodním centrem města a byla domovem především židovské části populace. Tím, že mešita měla stát zde, chtěla Safiye Sultan docílit toho, aby se islám dostal do všech koutů města a židovským obyvatelům ukázala převládající moc. Díky tomu Safiye lehce získala jejich majetky a pozemky. Stavba však byla velmi nákladná a to přineslo vlnu kritiky. Díky podpoře janičářů narůstá sultánčina moc a později sama uznala, že pokračování ve výstavbě nemá smysl a do smrti svého syna v roce 1603 neposílala na stavbu peníze. Nový sultán Ahmed I. neměl o stavbu také zájem a zajímal se spíše o svůj harém. Výstavba tedy byla pozastavena.

Nová mešita Valide Sultan[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1603 upadla konstrukce v zapomnění a stavba chátrala. Během velkého požáru v Istanbulu v roce 1660 poté zanikla úplně Požár začal 24. července a trval více než 2 dny (cca 49 hodin podle kronikáře Abdi Paši) a kromě rozestavěné mešity zničil i celé její okolí. Později toho roku dvorní architekt Mustafa Ağa usoudil, že by Turhan Hatice Sultan, matka sultána Mehmeda IV., mohla stavbu dokončit a místo by připomínalo ničivý požár. Při této příležitosti nechala sultánka opravit Mısır Çarşısı, který je dnes součástí pozemku přilehlých k mešitě. V posledních měsících roku 1660 byla stavba obnovena a o pár let později konečně dokončena.

Nádvoří Nové mešity

Dokončena byla v roce 1663 a inaugurována v roce 1665. Mešita dostala prosté jméno nová mešita Valide Sultan. Časem byla mešita nazvána pouze jako nová mešita.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Exteriér mešity je složen z 66 dómů a menších dómů do stylu pyramidy a kolem mešity jsou 2 minarety. Hlavní dóm je 36 metrů vysoký a podepřen sedmi menšími dómy. Celý vzhled mešity je inspirován dřívější Princovou mešitou, kterou vystavěl Mimar Sinan a mešitou sultána Ahmeda, kterou vystavěl Sedefkar Mehmed Aga.

Fotografie Nové mešity z konce 19. století pohledem z Galatského mostu

Stejně jako ostatní dynastií vystavěné mešity se na její západní straně nachází monumentální nádvoří (avlu). Nádvoří je 39 metrů dlouhé a nachází se na něm kolonáda z 24 malých dómů. Elegantní şadırvan (omývaná fontána) stojí v centru a je jen ornamentem. Dnes se rituály vykonávají u vodních kohoutků u jižní zdi mešity. Fasáda mešity je pod verandou dekorována Iznickým hrnčířstvím. Kamenné bloky použité k výstavbě pocházejí z ostrova Rhodos.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Interiér mešity je čtvercový a na každé straně měří 41 metrů. Hlavní areál je podstaven čtyřmi pilíři a slouží jako hlavní opora celé stavby. Po stranách a v zadní části hlavního areálu jsou kolonády z úzkých mramorových sloupů v různých stylech. Dóm je 17,5 metrů široký a 36 metrů vysoký. Jako u spousty ostatních osmanských mešit je tato mešita v rozích podepřena čtyřmi pilíři a na nich jsou kaligraficky napsány jména prvních čtyř chálífů - Abu Bakr, Umar, Uthman a Ali. Prostor interiéru je skládán z menších dómů na východní a západní ose budovy, s menšími dómy na každém rohu a dalšími malými dómy rohů galerií.

Severovýchodní roh galerie je pozlacený a za ním se modlili členové Osmanské dynastie. Tento roh je napojen na dlouhý vyvýšený průchod do sultánského pavilonu na severovýchodním rohu komplexu.

Komplex[editovat | editovat zdroj]

Interiér Nové mešity

Jako ostatní mešity v Istanbulu byla tato mešita designovaná tak, aby mohla sloužit jako pro náboženské tak pro kulturní potřeby. Původně se v tomto komplexu nacházela nejen mešita, ale i nemocnice, základní škola a menší palác.

Náměstí ve tvaru L se zachovalo dodnes a je známé jako Egyptský Bazaar, který je istanbulskou turistickou atrakcí.

Probíhající restaurování a údržbu má na starosti Turecké generální ředitelství památek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Mosque (Istanbul) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]