Nosy Be

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nosy Be
Poloha ostrova Nosy Be na Madagaskaru
Poloha ostrova Nosy Be na Madagaskaru
Stát MadagaskarMadagaskar Madagaskar
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov Nosy Be leží u severního pobřeží Madagaskaru a je přezdíván Île Parfumée (tedy ostrovem vůní). Nosy Be je vulkanického původu a je největším a nejvyhledávanějším ostrovem poblíž Madagaskaru. Rozloha ostrova je 312 km² a žije zde kolem 60 tisíc obyvatel. Název ostrova pochází z rané koloniální éry 17. století a v malgašštině znamená „Velký ostrov“.

Nosy Be

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvními osadníky ostrova byly kmeny Antankarana a Zafinofosty. Později se k nim přidali obyvatelé z nedalekých Komorských ostrovů a Indové spolu s nejpočetnější etnickou skupinou Sakalavů.

V roce 1839 salakavská královna Tsiomeko uprchla na Nosy Be od svých merinských nepřátel. Obrátila se s žádostí o pomoc na Francouze, aby jí pomohli vzdorovat proti madagaskarskému etniku Merina. V roce 1841 Sakalavové postoupili celý Nosy Be a nedaleký ostrov Nosy Komba Francii. Tak začalo období francouzského protektorátu nad ostrovy až do doby, kdy Merina přepadli Francouzi kontrolované oblasti v roce 1870. Období konfliktu trvalo jen krátkou dobu a následovalo období míru.

Geografie a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Nosy Be leží asi 8 km od pobřeží Madagaskaru v Mosambickém průlivu spolu s dalšími blízkými ostrůvky Nosy Komba, Nosy Mitsio, Nosy Sakatia, and Nosy Tanikely. Hlavním městem ostrova je Andoany.

Krajina ostrova je velmi rozmanitá a vyznačuje se mnoha vrcholky sopečného původu jako Mount Lokone (450 m n. m.) a Mount Passot (350 m n. m.). Z těchto vrcholků je mimořádný pohled nejen na Nosy Be zátoku, ale také na Radama ostrovy (jih) a Mitsio ostrovy (sever). Nachází se zde také 11 jezer sopečného původu, které jsou představují obrovské sladkovodní zásoby, jež mohou být v budoucnu použity k lidské spotřebě. Břehy i vody jezer jsou pokrytu bujnou vegetací.

Podnebí je tropické a teploty jsou po celý rok příjemné, s výjimkou léta (prosinec až únor), kdy je velké horko a sucho.

Na ostrově zesiluje rozvoj cestovního ruchu a místní tlak na životní prostředí. Hlavní problémy ostrova jsou odlesňování a postupné ničení pobřežních korálových útesů.

Nosy Be je nejrušnějším turistickým letoviskem Madagaskaru. Turisty láká hned po příletu na letiště Fascie osvěžující vůně nejrůznějších dřevin jako je káva, kakao, skořice, vanilka, které se na ostrově hojně pěstují. Nosy Be je také centrem výroby esence ylang-ylang, která se používá do některých parfémů. Proto bývá často nazýván tzv. ostrovem vůní.

Ostrov je známý po celém světě jako domov nejmenší žáby (Stumpffia pygmaea) a chameleóna (Brookesia minima). Lokobeská rezervace je jednou z pěti Madagaskarských přírodních rezervací (Réserves Naturelles Intégrales).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]