Nostalgia Critic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Nostalgia Critic
Doug Walker jako Nostalgia Critic (v černém) se svým úhlavním nepřítelem, internetovým kritikem Angry Video Game Nerd
Doug Walker jako Nostalgia Critic (v černém) se svým úhlavním nepřítelem, internetovým kritikem Angry Video Game Nerd
Základní informace
Původní názevThe Nostalgia Critic
Žánryrecenze, satira, parodie, fraška, gag, černý humor
NámětDoug Walker
(a Rob Walker)
HrajíDoug Walker
a hosté pořadu
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad5
Počet dílů222 + 42 speciálů
Produkce a štáb
Produkční
společnost
Channel Awesome
DistributorYouTube
Premiérové vysílání
StaniceYouTube (dříve)
Blip.tv (později)
Vysílánočervenec 2007
Oficiální webové stránky
The Nostalgia Critic na ČSFD, SZ, IMDb, TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nostalgia Critic je hlavní hrdina internetového zábavného pořadu The Nostalgia Critic, jehož každá epizoda je videorecenzí na film či seriál z osmdesátých či devadesátých let (ovšem pár epizod své časové a formátové vymezení lehce překročilo). Nostalgia Critic si často říká pouze Critic nebo NC a jeho recenzní styl se zakládá na rozhořčené kritice v kombinaci s vtipy, skeči a parodií.

Pořad The Nostalgia Critic stvořil Doug Walker, představitel jeho stejnojmenné hlavní postavy. Doug Walker žije v Chicagu, Illinois. Se scénářem a dalšími stránkami produkce mu pomahá jeho bratr Rob Walker. Spolu se brzy po uvedení pořadu na YouTube rozhodli založit vlastní stránku, That Guy with the Glasses, a tak začali spolupracovat se společností Channel Awesome.[1]

Epizody The Nostalgia Critic vycházely každý týden od července 2007 do září 2012, kdy Doug Walker oficiálně pořad ukončil[2] a nahradil jej novým projektem, Demo Reel. V lednu 2013 však vyhlásil zrušení Demo Reel a návrat k The Nostalgia Critic, tentokrát vydávaného každý druhý týden a bez časového omezení na recenzovaný materiál.[3]

Úspěšnost pořadu[editovat | editovat zdroj]

Necelý rok po vydání první epizody The Nostalgia Critic se Walkerovi začala jeho videa vyplácet natolik, že ukončil své stálé zaměstnání a od té doby se věnuje pouze tvorbě internetové zábavy.[4][5] Jen v roce 2009 byla návštěvnost jedné epizody The Nostalgia Critic mezi 100 000 a 200 000 zhlédnutími.[6]

Několik osobností, o kterých se Nostalgia Critic ve svých videích kladně či negativně vyjádřil, se o jeho pořadu doslechlo a dalo jemu i světu najevo svou reakci:

 • Tvůrci kresleného seriálu Animáci se doslechli o jeho kladné kritice a několik z nich poskytlo Walkerovi vyčerpávající skupinové interview.[9]
 • Bývalá dětská herečka Mara Wilson se zkontaktovala s Dougem Walkerem poté, co ji známí upozornili, že na ni prý Nostalgia Critic ve svých videích podniká osobní útok. Nedorozumění bylo vyřešeno a Mara Wilson se nakonec objevila v recenzi na film Stačí si přát, kde se z ní stal jeho nový úhlavní nepřítel. Nedlouho poté spolu s Nostalgia Chick natočila recenzi svého nejslavnějšího snímku, Matilda.
 • Juliette Danielle, která ztvárnila vedlejší roli v nechvalně známém filmu The Room, dala přes Facebook vědět, jak moc si užila jeho negativní kritiku řečeného filmu.[10]

That Guy with the Glasses[editovat | editovat zdroj]

Další rubriky Douga Walkera na stránkách That Guy with the Glasses jsou Bum Reviews (alter ego: Chester A. Bum, specializace: kinové premiéry filmů), Ask That Guy (alter ego: That Guy with the Glasses, specializace: humorné odpovídání na otázky diváků), Video Game Confessions (alter ego: barman Dominic, specializace: humorné historky o videoherních postavách) a Sibling Rivalry (obsazení: Doug a jeho bratr Rob, typ: vlog o právě zhlédnutém filmu). Příležitostně vydává epizody That Guy Riffs (kopie formátu pořadu RiffTrax, k níž vyhráli svolení v soutěži o nejlepší „riff“) a sestavuje seznamy nej- věcí v populární kultuře, a to jak za sebe (Top 10...), tak za Nostalgia Critica (Top 11...). K ukončeným pořadům se řadí Film v pěti sekundách a nyní i Demo Reel.

K příležitosti výročí existence That Guy With the Glasses bratři Walkerové vyrábí speciální videa, na jejichž natáčení sezvou další recenzenty ze své stránky. Za zmínku stojí jejich druhý, třetí a čtvrtý výroční film: Kickassia, Suburban Knights a To Boldly Flee.

Další významní recenzenti na That Guy With the Glasses jsou: Linkara (specializace: komiksy), Cinema Snob (krvavé a pornografické snímky z 60. až 90. let), Nostalgia Chick (ženský protějšek Nostalgia Critica), Phelous (hororové filmy), Paw (hudba v různých médiích), Film Brain (filmy od 90. let po současnost), Obscurus Lupa (žánrové filmy) a Todd In the Shadows (hudební hity). Stránka též sdílí několik videoherních recenzentů se stránkou Blistered Thumbs, z nichž nejznámější je Angry Joe.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nostalgia Critic na anglické Wikipedii.

 1. LEARMONTH, Mike. Blip.tv prodává své pořady Youtube, zisk pro 'Channel Awesome' (anglicky). Advertising Age. 28.7.2009. Dostupné online [cit. 8.11.2012]. (anglicky) 
 2. WALKER, Doug. Už žádný Nostalgia Critic? [online]. 14.9.2012. Dostupné online. (anglicky) 
 3. WALKER, Doug. Recenze musí pokračovat [online]. 22.1.2013. Dostupné online. (anglicky) 
 4. WALKER, Doug. Jak jsem seknul s prací [online]. 7.4.2008. Dostupné online. (anglicky) 
 5. SPIRRISON, Brad. Muž z Naperwille našel způsob, jak si vydělávat přes internet (anglicky). Naperville Sun. 7.7.2009. Dostupné online [cit. 8.11.2012]. (anglicky) 
 6. GRAHAM, Jefferson. Blip.tv dává tvůrcům internetových videí šanci stát se hvězdou (anglicky). USA Today. 13.2.2009. Dostupné online [cit. 8.11.2012]. (anglicky) 
 7. EBERT, Roger. Twitter - Ebertchicago status update [online]. 14.11.2009. Dostupné online. (anglicky) 
 8. DINI, Paul. Twitter - Paul Dini status update [online]. 17.8.2011. Dostupné online. (anglicky) 
 9. WALKER, Doug. Animaniacs Tribute [online]. August 11, 2010. Dostupné online. (anglicky) 
 10. http://is-is.facebook.com/juliettedanielle/posts/453627127982213

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]