Norodom Arunrasmy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Norodom Arunrasmy
Norodom Arunrasmy.jpg
Narození 2. října 1955 (62 let)
Phnompenh
Politická strana Funcinpec Party
Manžel(ka) Keo Puth Rasmey
Rodiče Norodom Sihanuk a Mam Manivan Phanivong
Příbuzní Norodom Buppha Devi
Norodom Ranariddh
Norodom Chakrapong
Norodom Sihamoni
Norodom Narindrapong
Norodom Yuvaneath
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norodom Arunrasmy (* 2. října 1955 Phnompenh) je kambodžská princezna, nejmladší dcera krále Norodoma Sihanuka a jeho manželky Mam Manivan Phanivong, která pocházela z Laosu a byla zavražděna Rudými Khmery v roce 1975. Princezna Arunrasmy studovala na škole Petit Lycee Descartes v Phnompenhu a katolické škole Mater Dei v provincii Kep. Od 80. let pracovala v bankovnictví. V letech 1993–1997 byla ve výboru kambodžského Červeného kříže. Účastní se mnoha diplomatických akcí Kambodžského království. Roku 2004 se stala velvyslankyní Kambodže v Malajsii. Ve volbách v roce 2008 byla kandidátkou strany FUNCINPEC pro úřad premiéra. Mluví plynně khmersky, laosky, thajsky, francouzsky a anglicky. Jejím manželem je Keo Puth Reasmey, velvyslanec Kambodžského království v Německu, a spolu mají pět dětí.

Kambodžská královská rodina má blízký vztah k Praze; spojuje je právě tanec. Kambodžský král Norodom Sihamoni, bratr princezny, v Praze studoval. V Čechách žil v letech 1962–1975. Chodil do základní školy v Mikulandské ulici, poté studoval v Praze konzervatoř a vystudoval balet na AMU. Norodom Sihamoni je v současnosti jediným vládnoucím panovníkem na světě, který hovoří plynně česky.

Začátkem února 2011 zavítala princezna do Prahy jako hlavní host a patron hlavní události pražské plesové sezóny – Plesu v Opeře, který si klade za cíl navázat na předválečné tradice pražského společenského života.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]