Norman Petty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Norman Petty
Norman Petty Studios.jpg
Základní informace
Narození25. května 1927
Clovis
Úmrtí15. srpna 1984 (ve věku 57 let)
Lubbock
Příčina úmrtíleukemie
Povoláníhudební producent, písničkář, zvukový inženýr, klavírista, talentový manažer a inženýr
Nástrojeklavír
VydavatelApex Records
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norman Petty (25. května 1927, Clovis, Nové Mexiko, USA15. srpna 1984, Lubbock, Texas) byl americký hudebník, skladatel a producent, který pomáhal v 50. letech formovat moderní populární hudbu, zejména pop a rock.

Životopis a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studio Normana Pettyho

Petty se narodil v Clovisu v Novém Mexiku blízko hranic s Texasem. Od mladých let hrál na klavír a v době studií na střední škole se již pravidelně objevoval ve vysílání místní rozhlasové stanice.

Později založil Petty spolu se svou ženou Vi a kytaristou Jackem Vaughnem Norman Petty Trio. Skupina, která měla uzavřenou smlouvu s ABC Records, byla časopisem Cashbox vyhlášena objevem roku 1954 v kategorii skupin (Most Promising Group). Jejich hitu Mood Indigo se v roce 1956 prodalo půl miliónu výlisků a to umožnilo Pettymu zařídit si vlastní nahrávací studio. Navzdory úspěchům s vlastními nahrávkami je Petty znám především právě díky tomuto svému studiu. Ve studiu nahrávali do té doby nepříliš známí hudebníci, jako byli Roy Orbison, Buddy Knox, Waylon Jennings, Carolyn Hester a Buddy Holly, s nímž Petty spolupracoval velmi úzce. Byl prvním Hollyho manažerem (do konce roku 1958) a zvukovým technikem. Pak se ale pro přetrvávající rozpory rozešli.

Norman Petty zemřel v Lubbocku v Texasu v roce 1984, jeho žena Vi zemřela v roce 1992.

Původní 7th Street Studio je stále přístupné. V září se v Clovisu koná The Clovis Music Festival, na kterém pravidelně vystupují mnozí umělci, kteří nahrávali v Pettyho studiu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Norman Petty na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]