Noreena Hertzová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Noreena Hertzová
Noreena Hertz - Trento - 1.JPG
Narození 24. září 1967 (52 let)
Londýn
Bydliště Primrose Hill
Alma mater University College London
University of the Arts
Whartonova škola
King's College
Westminster School
Pensylvánská univerzita
Zaměstnavatelé University College London
ITN
Universiteit Utrecht
Manžel(ka) Danny Cohen
Web noreena.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noreena Hertzová (* 24. září 1967 v Londýně) je anglická ekonomka, autorka několika studií a aktivistka. Je specialistka na investiční bankovnictví a ruskou ekonomiku. Současně se zabývá (ekonomickou) globalizací.

Život[editovat | editovat zdroj]

Noreena Hertzová je pravnučkou britského rabína Josepha H. Hertze. Narodila se a vyrůstala v Londýně. Navštěvovala Westminsterskou školu, londýnskou University College a Whartonovu školu v Pensylvánii v USA. Její matka, módní návrhářka a feministka, Leah Hertzová, zemřela na rakovinu, když Noreeně bylo 20 let. Po návratu do Velké Británie dokončila doktorát (PhD) na King's College na Universitě v Cambridge.

Poté odešla na pozvání profesora z Whartonu do Ruska pracovat pro Světovou banku. Sehrála roli při sestavování ruské burzy a jako poradce ruské vlády na jejích privatizačních programech.

Její rozčarovaná a velmi kritická doktorandská práce na Cambridge, Russian Business Relationships in the Wake of Reform („Ruské poreformní obchodní vztahy“) z roku 1996 popírá, že by Rusko úspěšně přešlo k tržní ekonomice.

Poté vrhla svou pozornost na mírový proces na blízkém východě, kde vedla čtyřicetičlenný výzkumný tým Palestinců, Izraelců, Jordánců a Egypťanů.

V roce 2006 se stala čestným členem a ředitelem Cambridge's Judge Business School (Rozhodčí obchodní škola při Cambridge).

Během roku 2005 Hertzová též sloužila semestrální profesuru na holandské Univerzitě v Utrechtu.

Byla označena za „mladou globální vůdkyni zítřka“ Světovým Ekonomickým Fórem roku 2004. Roku 2001 ji časopis Management Today nominoval mezi nejvýznamnějších 35 žen pod 35 let.[1]

Politika[editovat | editovat zdroj]

Tím, jak otevřeně poukazuje na úskalí kapitalismu, je Hertzová považována[kým?] za středo-levicově smýšlející, spíše než levicová Naomi Kleinová, s kterou je občas porovnávána.[zdroj?]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Noreena Hertzová publikovala několik studií na téma globalizace a Rusko. Též sepsala několik populárních knih ze své zkušenosti z práce pro Světovou banku. Její práce zahrnuje:

Knihou Plíživý převrat si získala širší věhlas. Poukazuje v ní na tendence globalizace a chování nadnárodních společností vzhledem ke státu a spotřebiteli. Dokazuje, že myšlenka vše-řešící tržní ekonomiky má svá úskalí. Všímá si, jak vlády států nadnárodním korporacím čím dál více ustupují a jejich role se omezuje jen pro zajištění legislativy a podmínek pro jejich podnikání, kdy tradiční funkce pro zajištění občanů ustupují do pozadí; a naopak – nadnárodní společnosti pomocí svých podpůrných programů čím dál více zasahují do života občanů-spotřebitelů, čímž si zajišťují stále důležitější reputaci. Ukazuje, že prosazování změn u korporací (pomocí bojkotování výrobků, které tyto vyrábějí) je mnohem racionálnější a rychlejší instrument pro zjednání nápravy, než klasickými legislativními kroky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na stránkách Cambridge Judge Bussines School. www.jbs.cam.ac.uk [online]. [cit. 2007-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-04-26. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]