Norderstedt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Norderstedt
Radnice a centrum města
Radnice a centrum města
Norderstedt – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 29 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
spolková země Šlesvicko-Holštýnsko Šlesvicko-Holštýnsko
Norderstedt
Norderstedt
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 58,1 km²
Počet obyvatel 74 574[1] (2012)
Hustota zalidnění 1284 obyv./km²
Správa
Starosta Hans-Joachim Grote (CDU)
Vznik 1970
Oficiální web www.norderstedt.de
Adresa obecního úřadu Rathausallee 50
22846 Norderstedt
PSČ 22844–22851
Označení vozidel SE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norderstedt je městoněmecké spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Jedná se o největší město okresu Segeberg a po Kielu, Lübecku, FlensburguNeumünsteru o páté největší město spolkové země. Norderstedt sousedí na jihovýchodě s Hamburkem, tvoří součást Metropolitního regionu Hamburk a součást hamburské aglomerace. Město Norderstedt vzniklo v rámci regionální územní reformy v roce 1970 sloučením čtyř samostatných měst Friedrichsgabe, Garstedt, Glashütte a Harksheide. V roce 2012 zde žilo přes 74 tisíc obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Norderstedt vzniklo v rámci regionální územní reformy 1. ledna 1970 sloučením do té doby čtyř samostatných měst. Součástí Nordestedtu se tak stala města Friedrichsgabe a Garstedt ležící v okrese Pinneberg a města Glashütte a Harksheide nacházející se na území okresu Stormarn. Nově vzniklé město se pak stalo součástí okresu Segeberg.

Nejstarší a hospodářsky nejvíce rozvinutým městem byla část Garstedt. První zmínka o tomto městu pochází z dokumentů obchodní komory Hamburku z roku 1370. Od 15. století měla na rozvoj města vliv také jeho poloha na celní hranici mezi Hamburkem a Holštýnskem. Garstedt se nacházel na okraji rašeliniště poblíž dalšího města Harksheide a oproti ostatním městům v okolí zde byla kvalitnější půda. V roce 1887 zde byl vybudován první větrný mlýn a o dva roky později, v roce 1889, zde vznikla farnost s malým kostelem. Na počátku 20. století žilo v Garstedtu 1327 obyvatel, roku 1939 to bylo již 4869 obyvatel.

První zmínka o obci Harksheide pochází z roku 1374. Do roku 1693 se jednalo o nevolnickou zemědělskou osadu, jež tvořila součást obce Tremsbüttel. Obec se stala následně součástí Pruska a nikdy se zde nevyvinulo městské centrum. Později se stalo Harksheide předměstím Hamburku. Pro další rozvoj Harksheide mělo později vliv napojení na podzemní dráhu nedalekého Hamburku. V roce 1939 zde žilo přes 2800 obyvatel. Roku 1950 získalo Harksheide městské centrum, když byl v okolí místního kostela vybudován trh a také radnice, která do roku 1980 sloužila jako radnice pro celé město Norderstedt.

Město Glashütte neslo původně název Tangstedter Heide a bylo volným sdružením zemědělských hospodářství a panství, později se stalo součástí Pruska. Glashütte se rozléhalo v blízkosti rašelinišť, která měla vliv na rozvoj obce. V roce 1921 byla obec napojena na podzemní dráhu Hamburku a o rok později zde byla do provozu uvedena věznice. Roku 1933 vznikl v Glashütte jeden z prvních koncentračních táborů Nacistického Německa. V roce 1939 zde žilo přes 1300 obyvatel.

Nejmladším městem dnešního Norderstedtu je bývalé samostatné město Friedrichsgabe (doslova Frederikův dárek), které bylo založeno v roce 1821 obchodníkem z Altony Johannem Danielem Lawaetzem. Název města odkazuje na dánskéhonorského krále Frederika VI., který byl současně také šlesvickým vévodou a poskytl pozemky pro založení osady. V roce 1873 byla osada sloučena se sousedními pruskými obcemi Meeschensee, Haslohfurth a Dreibeken. Na počátku 20. století zde žilo přibližně 400 obyvatel.

V průběhu 80.90. let minulého století vznikalo v Norderstedtu nové městské centrum, tato část získala později název Norderstedt-Mitte. Městské centrum zde po sloučení čtyř samostatných měst v roce 1970 neexistovalo. Kromě řady obytných a administrativních budov zde vzniklo například nákupní centrum a město bylo napojeno na linku U1 hamburského metra.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Norderstedt Mitte

Okolo města Norderstedtu prochází dálnice A7, ze které je možno dostat se do jižní části města výjezdem 21 Hamburg-Schnelsen-Nord na území Hamburku nebo výjezdem 23 Quickborn do severní části města. Nejbližším letištěm je Letiště Hamburk, jehož vzletová a přistávací dráha číslo 33 se rozprostírá také na území Norderstedtu. Město samotné není napojené na železniční síť Deutsche Bahn, prostřednictvím linky U1 je napojeno na síť metra v Hamburku. Jízda z hlavního nádraží v Hamburku do stanice Norderstedt Mitte trvá přibližně 40 minut.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Norderstedt na německé Wikipedii a Norderstedt na anglické Wikipedii.

  1. Bevölkerung der Gemeinden in Schleswig-Holstein 4. Quartal 2012 [XLS]. Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein, 2012 [cit. 2014-07-19]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]