Nord-Trøndelag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nord-Trøndelag Fylke
Nord-Trondelag vapen.png
Znak kraje Nord-Trøndelag
Nord-Trøndelag kart.png
Nord-Trøndelag na mapě Norska
Region Trøndelag
Hlavní město Steinkjer
Fylkesordfører Erik Bartnes
Fylkesmann Inger Lise Gjørv
Kód NO-17
Počet obcí 24 obcí
Rozloha 22 396 km²
Počet obyvatel 128 444 (2005)
Hustota zalidnění 5,7 na km²

Nord-Trøndelag Fylke je územněsprávní jednotka ve střední části Norska. Správním centrem území je město Steinkjer. Správcem kraje Nord-Trøndelag je Fylkesmann i Nord-Trøndelag. Počet obyvatel dosáhl roku 2005 k 128 444. Rozloha kraje je 22 396 km².

Nord-Trøndelag hraničí na jihu s krajem Sør-Trøndelag, na severu s krajem Nordland a švédským länem Jämtland. Nord-Trøndelag vznikl v roce 1904, když byl Trondhjems amt rozdělen na Sør-Trøndelag amtNord-Trøndelag amt. Od roku 1918 se používá místo amt označení fylke.

Správní město Steinkjer má 20 527 obyvatel (2005) a značná část obyvatelstva žije v Trondheimsfjordenu, který je ve středu jižní části kraje. Největším jezerem je zde Snåsavatnet. Významnějším tokem je Namsen, který protéká severní částí území od severovýchodu a stáčí se k západu, takže ústí u Namnosu do Nasfjordenu, jednoho z hlavních fjordů severní části kraje. Nasfjorden ústí do zálivu Folda.

Pobřeží je členité s mnoha ostrovy, na severu leží Austra, Leka, kolem Foldy Ytre Vikna, Mellom Vikna, Indre Vikna, Borgan, Kvingla, Otterøya, Jøa, Elvalandet a v Trohheimfjordenu Ytterøya.

Územím prochází železniční trať z Trondheimu do BodøNordlandu. Železnice vede po východním břehu Trondheimfjordenu, BreistadfjorduSnåsavatnetu. Přes jih Nord-Trøndelagu prochází železnice z Trondheimu do Östersundulänu Jämtland ve Švédsku.

Lidé obývají tuto oblast již tisíce let, dokladem toho jsou četné skalní kresby.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]