Nord-Trøndelag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nord-Trøndelag
Chybí zde svobodný obrázek
Znak
Znak
Geografie
Nord-Trøndelag in Norway.svg
Hlavní město Steinkjer
Souřadnice
Rozloha 22 415 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 135 738 (2015)
Hustota zalidnění 6,1 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Norsko Norsko,
region Trøndelag
Podřízené celky 23 obcí
Fylkesordfører Pål Sæther Eiden
Fylkesmann Anne Marit Mevassvik
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 NO-17
Oficiální web www.ntfk.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nord-Trøndelag Fylke je územněsprávní jednotka ve střední části Norska. Správním centrem území je město Steinkjer. Správcem kraje Nord-Trøndelag je Fylkesmann i Nord-Trøndelag. Počet obyvatel dosáhl roku 2015 čísla 135 738. Rozloha kraje je 22 415 km².

Nord-Trøndelag hraničí na jihu s krajem Sør-Trøndelag, na severu s krajem Nordland a švédským länem Jämtland. Nord-Trøndelag vznikl v roce 1904, když byl Trondhjems amt rozdělen na Sør-Trøndelag amtNord-Trøndelag amt. Od roku 1918 se používá místo amt označení fylke.

Správní město Steinkjer má 22 957 obyvatel (2015) a značná část obyvatelstva žije v Trondheimsfjordu, který je ve středu jižní části kraje. Největším jezerem je zde Snåsavatnet. Významnějším tokem je Namsen, který protéká severní částí území od severovýchodu a stáčí se k západu, takže ústí u Namnosu do Nasfjordenu, jednoho z hlavních fjordů severní části kraje. Nasfjorden ústí do zálivu Folda.

Pobřeží je členité s mnoha ostrovy, na severu leží Austra, Leka, kolem Foldy Ytre Vikna, Mellom Vikna, Indre Vikna, Borgan, Kvingla, Otterøya, Jøa, Elvalandet a v Trohheimfjordenu Ytterøya.

Územím prochází železniční trať z Trondheimu do BodøNordlandu. Železnice vede po východním břehu Trondheimfjordenu, BreistadfjorduSnåsavatnetu. Přes jih Nord-Trøndelagu prochází železnice z Trondheimu do Östersundulänu Jämtland ve Švédsku.

Lidé obývají tuto oblast již tisíce let, dokladem toho jsou četné skalní kresby.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]