Nord-Trøndelag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nord-Trøndelag
Nord-Trøndelag – znak
znak
Nord-Trøndelag – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoSteinkjer
Souřadnice
Rozloha22 415 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel135 738 (2015)
Hustota zalidnění6,1 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celekNorskoNorsko Norsko,
region Trøndelag
Podřízené celky23 obcí
Vznik1919
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nord-Trøndelag Fylke byl územněsprávní jednotkou ve střední části Norska. Správním centrem území bylo město Steinkjer. Správcem kraje byl Fylkesmann i Nord-Trøndelag. Počet obyvatel dosáhl roku 2015 čísla 135 738. Rozkládal se na ploše 22 415 km².

Nord-Trøndelag hraničil na jihu s krajem Sør-Trøndelag, na severu s krajem Nordlandšvédským länem Jämtland. Nord-Trøndelag vznikl v roce 1904, když byl Trondhjems amt rozdělen na Sør-Trøndelag amt a Nord-Trøndelag amt. Od roku 1918 se používá místo amt označení fylke. 1. ledna 2018 byl opětovně sloučen s krajem jižního Trøndelagu do jednoho kraje Trøndelag, který je i zároveň jedním z 5 geografických regionů Norska.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Lidé obývají tuto oblast již tisíce let, dokladem toho jsou četné skalní kresby středního Norska. Správní město Steinkjer mělo v roce 2015 celkem 22 957 obyvatel a značná část obyvatelstva žila v Trondheimsfjordu, který je ve středu jižní části kraje.

Největším jezerem je zde Snåsavatnet. Významnějším tokem je Namsen, který protéká severní částí území od severovýchodu a stáčí se k západu, takže ústí u Namnosu do Nasfjordenu, jednoho z hlavních fjordů severní části kraje. Nasfjorden ústí do zálivu Folda. Pobřeží je členité s mnoha ostrovy, na severu leží Austra, Leka, kolem Foldy Ytre Vikna, Mellom Vikna, Indre Vikna, Borgan, Kvingla, Otterøya, Jøa, Elvalandet a v Trohheimfjordenu Ytterøya.

Územím prochází železniční trať z Trondheimu do BodøNordlandu. Železnice vede po východním břehu Trondheimsfjordu, BreistadfjorduSnåsavatnetu. Přes jih oblasti prochází železnice z Trondheimu do Östersundukraji Jämtland ve Švédsku.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Kraj byl před svým zrušením tvořen 23 obcemi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]