Svatý Norbert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Norbert z Xantenu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Norbert z Xantenu
Norberts.jpg
Datum narození kolem 1082
Místo narození Xanten
Datum úmrtí 6. června 1134
Místo úmrtí Magdeburg
Svátek 6. červen
Místo pohřbení Strahovský klášter
Svatořečen 1582 papežem Řehořem XIII.
Úřady arcibiskup, zakladatel řádu premonstrátů
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Atributy monstrance, kříž
Patronem Čech, premonstrátů, sester III. řádu svatého Norberta, za dobrý porod

Svatý Norbert z Xantenu (kolem 1082 Gennep nebo Xanten6. června 1134 Magdeburg) byl německý kněz, zakladatel premonstrátského řádu.

Příhoda z roku 1115, kdy do Norberta při jízdě na koni udeřil blesk, který jej srazil z koně a při kterém Norbert uslyšel hlas kárající ho za jeho dřívější život, obrátila dosud spíše světsky založeného podjáhna k hluboké víře. Dal se vysvětit na kněze a stal se potulným kazatelem. Roku 1120 se spolu s několika následovníky usadil na pustém místě v severovýchodní Francii, později zvaném Prémontré. Toto společenství se stalo základem premostrátského řádu, založeného na řeholi sv. Augustina. Roku 1126 byl Norbert jmenován arcibiskupem v Magdeburku, kde také po několikaletém působení zemřel. Roku 1215 byl prohlášen za blahoslaveného a v roce 1582 svatořečen.

Přenesení ostatků do Prahy[editovat | editovat zdroj]

Když se Magdeburg přiklonil k protestantství, získal strahovský opat Kašpar z Questenberka ostatky světce pro Prahu. Císař zaštítil jeho iniciativu a poručil i Albrechtovi z Valdštejna, aby byl věci svojí armádou nápomocen. Tělo bylo roku 1626 přeneseno na Strahov, a tak byl vlastně Strahovský klášter povýšen na centrum premonstrátského řádu.

Opat uspořádal na oslavu přenesení triumfální slavnosti. V průvodu 2. května nechyběly prapory s obrazy, slavobrány s pohyblivými figurami, hudba, ani divadlo. Pro budoucí paměť vydal jak ilustrované knihy, tak medaili, kterou při slavnosti nechal rozhazovat mezi lid. Pražští premonstráti si také na papeži vymohli, aby zakázal ze světcových kostí odebírat relikvie, což bylo dodržováno až do 19. století. Kardinál Harrach sv. Norberta přičlenil k českým zemským patronům.

Sv. Norbert bývá jako jediný světec zobrazován s monstrancí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Rudgar von Veltheim
Znak z doby nástupu Arcibiskup magdeburský
11261134
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Konrad von Querfurt