Noční stolek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Postel, noční stolek a nočník (okolo roku 1800)

Noční stolek je drobný nábytek umístěný u postele. Je určen k odkládání předmětů, které mohou být zapotřebí v době, kdy osoba leží v posteli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdci nočních stolků byly např. truhlice, na které se odkládaly lampy nebo svíčky. Noční stolky začaly vznikat v baroku, pod vlivem stylu vlády Ludvíka XIV.. Od 17. století nabýval noční stolek na významu, protože ženy z francouzské vyšší společnosti si zvykly přijímat hosty ve své ložnici, často ležíce na svých postelích, zatímco se jejich hosté usadili poblíž postele.

Historické noční stolky, vyráběné před zavedením splachovacích záchodů do bytů od poloviny 18. století, sloužily přednostně k uschování nočníku. Byly proto většinou opatřeny dvířky, umísťovány v ložnici, ale ne v přímém sousedství lůžka. Svoji původní funkci začal noční stolek ztrácet v 19. století, kdy se hygienická zařízení začala rozšiřovat i do nájemních bytů. Noční stolky se staly místem pro odkládání předmětů.[1][2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Moderní noční stolky[editovat | editovat zdroj]

Základní provedení nočních stolků se dělí na:

  • Samostojné stolky (na nohou, případně na kolečkách)
  • Konzolové stolky a opěrné stolky (v přední části mají nohy, zadní částí jsou připevněny na stěnu; pro malou variabilitu nejsou příliš užívané)
  • Závěsné noční stolky (mohou být zavěšeny na konstrukci lůžka nebo na stěně)

Dvířka, typická pro historické nočních stolky, jsou většinou nahrazena zásuvkami a/nebo policemi.[pozn. 2] Délka a šířka obvykle výrazně nepřesahují 50×40 cm, doporučovaná výška má přibližně odpovídat výšce lůžka, z praktických důvodů má být mírně vyšší. Materiál, ze kterého je stolek vyroben, záleží na přání a potřebách uživatele. U dvoulůžek se umisťují dva samostatné noční stolky na protilehlých stranách (někdy integrované s konstrukcí lůžka).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Juliette Récamier (1777–1849), jedna z představitelek módy ve Francii, tzv. „Incroyables et merveilleuses“, v období Direktoria (1795–1799) a hostitelka významného pařížského salónu
  2. Noční stolky s dvířky jsou stále vyráběny i v 21. století, i když je funkce tohoto odděleného prostoru již jiná, než v historii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Table de chevet na francouzské Wikipedii.

  1. Kam chodili na záchod šlechtici. Unikátní výstava v Náměšti nad Oslavou. iDnes [online]. 2009-04-18 [cit. 2021-01-19]. Dostupné online. 
  2. JANÍKOVÁ, Marie. Historie prostředí spánku a nočního stolku. Brno, Diplomová práce. Mendelova univerzita. Vedoucí práce Štefan Schneider. s. 10–14. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]