Přeskočit na obsah

Nitrooční tlak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nitrooční tlak je zkráceně tlak uvnitř oka. Normální hodnota nitroočního tlaku se pohybuje v rozmezí 1,3 až 2,9 kPa, což znamená 10 až 20 mm Hg (rtuťového sloupce).

Tlak uvnitř oka je u zdravého člověka poměrně stabilní, změní se jen o několik málo bodů během dne. Zvýšený nebo naopak snížený tlak může signalizovat nějaké závažnější onemocnění a dá se měřit pomocí přístrojů.

Měření tlaku[editovat | editovat zdroj]

Nitrooční tlak lékař změří při podezření na nějakou oční vadu, zvýšení nebo snížení může zjistit už při palpaci (pohmatu), dnes se ale především v očních ordinacích a na klinikách používá speciální oftalmologický manometr, který s velkou přesností změří hodnotu tlaku.

Zvýšená hodnota nitroočního tlaku může signalizovat začínající nebo pokročilý glaukom (zelený zákal). Naopak snížená hodnota potom např. diabetické kóma nebo nějakou formu zánětu.

Snižování nitroočního tlaku[editovat | editovat zdroj]

Je známa schopnost konopí snižovat dočasně nitrooční tlak. Některé studie prokázaly, že konopí dokáže dočasně, na dobu několika hodin, snížit nitrooční tlak cca o 10-30 %. Systémový tlak není touto cestou ovlivněn. Podstata působení nebyla v roce 2007 známa.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PLANGE, Niklas, et al. Dronabinol and retinal hemodynamics in humans. American Journal of Ophthalmology. 2007, roč. 143, čís. 1, s. 173–174. Dostupné online. ISSN 0002-9394. (anglicky)