Nitrazepam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nitrazepam
Nitrazepam.svg
Název (INN)
Název podle IUPAC 9-nitro-6-fenyl-2,5-diazabicyklo[5.4.0]undeka-5,8,10,12-tetraen-3-on
Další názvy Alodorm, Apodorm, Arem, Insoma, Insomin, Mogadon, Nitrados, Nitrazadon, Nitrosun, Ormodon, Paxadorm, Remnos, Somnite
Kódy
Číslo CAS 146-22-5
Klasifikace ATC N05CD02
Chemie
Sumární vzorec C15H11N3O3
Molární hmotnost 281,3 g/mol
Farmakologie
Indikace nespavost
Kontraindikace chronická obstrukční plicní nemoc
Cesty podání p.o.
Biodostupnost 53-94 %
Metabolismus jaterní
Vylučování ledvinami
Biologický poločas 16-38 hod.
Další informace

Nitrazepam (INN), systematický název 9-nitro-6-fenyl-2,5-diazabicyklo[5.4.0]undeka-5,8,10,12-tetraen-3-on, je léčivo ze skupiny benzodiazepinů. V anglicky mluvících zemích se prodává pod obchodními značkami Alodorm, Arem, Insoma, Mogadon, Nitrados, Nitrazadon, Ormodon, Paxadorm, Remnos a Somnite.[1] Jedná se o hypnotikum se sedativními a motoriku narušujícími vlastnostmi[2], též s vlastnostmi anxiolytickými, amnestickými, antikonvulzivními a myorelaxačními. Nitrazepam se dodává v podobě tablet o obsahu 5 nebo 10 mg účinné látky. V Nizozemsku, Austrálii, Izraeli a Spojeném království jsou k dispozici pouze tablety 5 mg. V Česku není v současné době[kdy?] registrován žádný léčivý přípravek obsahující nitrazepam.[3]

Terapeutické použití[editovat | editovat zdroj]

Nitrazepam se nejčastěji používá pro léčbu krátkodobých problémů se spánkem (nespavosti), jmenovitě s obtížným usínáním, častým či brzkým probouzením nebo s kombinací více problémů. Nitrazepam působí dlouho a někdy se používá u pacientů, kteří mají potíže s udržováním spánku. Nitrazepam zkracuje dobu usínání a prodlužuje spánek. Je užitečný i při léčbě klonických křečí a využívá se také při křečových poruchách u dětí, včetně Westova syndromu. Užitečnost nitrazepamu je však limitována kvůli dávce omezující sedativní vedlejší efekty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nitrazepam na anglické Wikipedii.

  1. Benzodiazepine Names [online]. non-benzodiazepines.org.uk [cit. 2008-12-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-19. 
  2. Yasui M, Kato A, Kanemasa T, Murata S, Nishitomi K, Koike K, Tai N, Shinohara S, Tokomura M, Horiuchi M, Abe K. [Pharmacological profiles of benzodiazepinergic hypnotics and correlations with receptor subtypes]. Nihon Shinkei Seishin Yakurigaku Zasshi. June 2005, roč. 25, čís. 3, s. 143–51. PMID 16045197. 
  3. Databáze registrovaných léčivých přípravků a PZLÚ - Státní ústav pro kontrolu léčiv

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]