Nitra (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nitra (nádraží)
Railway-station-nitra-slovakia.jpg
Stát Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Nitra se nachází na železniční trati č. 140 (Nové Zámky - Prievidza). Nachází se na staničních ulici v městské části Staré Město , ze severu sousedí s autobusovým nádražím. Přímo před nádražní budovou je se nachází zastávka městské autobusové dopravy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Objekt dvoupodlažní výpravné budovy nádraží pochází ze 70. let 19. století. K budově stanice byly v roce 1921 přistavěny pracovny pro výpravčí, rovněž byly zřízeny tři pokladny. V letech 1924 - 1925 byla provedena instalace elektrického osvětlení úředních místností a nádraží, čímž dostala nádraží dnešní podobu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V grafikonu 2013/2014 platném od 15. prosince 2013 prochází stanicí 21 spojů, začíná v ní 26 a končí 24.

Rekonstrukce a elektrifikace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 padlo rozhodnutí namísto rekonstrukce vybudovat novou budovu nádraží. Odhadované náklady na tuto stavbu dosahovaly polovinu původně plánovaných. Stavba však nebyla realizována v důsledku nedostatku peněz.[1] V létě 2013 byla vybrána firma, která měla za úkol uskutečnit technicko-ekonomickou studii pro elektrifikaci a optimalizaci tratě Leopoldov – Nitra – Šurany. [2] Plánované úpravy mají "připravit podmínky pro moderní dopravní systém integrované kolejové dopravy" a také propojení s Bratislavou. Podle Železnic Slovenské republiky by se v Nitře měly "realizovat nejnutnější úpravy a zastřešení nástupišť, osvětlení, vybudování vizuálního informačního systému a také bezbariérového přístupu pro cestující, jakož i kamerového systému."  Zřízen by měl být i vizuální informační systém na stanici. Elektrifikováno bude celkem 8 kolejí. Rekonstrukce se měla uskutečnit po roce 2015. V lednu 2016 se nicméně s elektrifikací již nepočítalo. Nebylo ani jisté v jaké formě a zda proběhne rekonstrukce železniční stanice v Nitře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Železničná stanica Nitra na slovenské Wikipedii.

  1. Elektrifikáciu trate zrušili. Dočká sa nitrianska stanica rekonštrukcie [online]. Dostupné online. 
  2. Železnice zelektrifikujú trať a upravia stanice. Dali urobiť štúdiu [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]