Niterói

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Niterói je město v brazilském státě Rio de Janeiro. Roku 2005 mělo asi 476 000 obyvatel a zaujímalo rozlohu asi 132  km². Ze současného vývoje se předpovídá, že Niterói dosáhne 1 milion obyvatel roku 2050. Město leží na atlantickém pobřeží a má 5 pláží. Klima ve městě je tropické přímořské s ročními srážkami 400 mm a průměrnou teplotou 21,3 °C (průměr v jednotlivých měsících kolísá mezi 17,8 °C a 28,7 °C). Od Ria je Niterói vzdáleno jen 5 km a obě města spojuje most.

Pohled na Niterói od Rio de Janeiro. Vlevo muzeum současného umění od architekta Oscara Niemeyera
Pohled z pláže Icaraí v Niterói na Rio de Janeiro

Niterói je nazýváno městem smíchu. I život zde je příjemný, protože podle norem OSN týkajících se kvality života se mezi 5600 brazilskými městy Niterói umístilo na 3. místě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založil 22. listopadu 1573 indiánský náčelník Araribóia z kmene Tupí (později se nechal pokřtít a přijal jméno Martim Affonso de Souza). Niterói je jediné brazilské město založené indiány.

Po válce Portugalců s Francouzi o zátoku Guanabara (epizoda je známá v souvislosti s francouzskou osadou France antarctique) požádal Araribóia guvernéra o půdu. Žádosti bylo vyhověno a indiáni založili vesnici São Lourenço dos Índios (což je první jméno současného Niterói). Jméno Niterói bylo použito až teprve roku 1835 (původně psáno Nictheroy = skrytá voda v jazyce indiánů Tupi) a vesnice byla povýšena na město.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]