Ninhydrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ninhydrin
Strukturní vzorec
Chemický název 1,2,3-Indantrionhydrát
Registrační číslo CAS 485-47-2
Sumární vzorec C9H6O4
Molární hmotnost 178,146 g/mol
Teplota tání 250 °C
Hustota 0,862 g/cm3

Ninhydrin je organická sloučenina vyskytující se ve formě bílých až světle žlutých krystalků. Používá se především ke stanovení amoniaku a aminokyselin. Při těchto reakcích vzniká tmavě modrá až fialová sloučenina, známá též jako Ruhemannův purpur.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Ninhydrin je pevná krystalická látka. Barva je bílá nebo světle žlutá. Je dobře rozpustný ve vodě i ethanolu, naopak jen těžce v diethyletheru a chloroformu. Lokálně dráždí sliznice a kůže, přičemž je barví domodra.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Ninhydrin se používá k analýze aminokyselin bílkoviny - díky hydrolýze se bílkovina rozštěpí na jednotlivé aminokyseliny, které následně zreagují s ninhydrinem. Dále se provádí ještě zvláštní analýza kyselin, které s ninhydrinem reagují jinak nebo vůbec. Zbytek aminokyselin se pak stanoví za použití chromatografie. Ninhydrin může být také využit k analýze amonného iontu. Roztok s jeho předpokládaným obsahem je titrován ninhydridem na vhodném substrátu (například silikagel) - pokud roztok amonný iont skutečně obsahoval, získá výraznou modrofialovou barvu. Obvykle se ninhydrin používá v daktyloskopii k hledání otisků prstů (díky aminokyselinám a peptidům, které se sloupávají z kůže a které s ninhydrinem reagují). Může být také součástí samoopalovacích krémů.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ninhydrin na anglické Wikipedii.