Nimptsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nimptschové
(von Nimptsch)
Erb rodu
Erb rodu
ZeměFlag of Bohemia.svg České království

Nimptschové (německy Herren von Nimptsch) jsou šlechtická rodina povýšená roku 1697 do stavu hraběcího. Šlechtická rodina Nimptsch se po anexi Slezska nesmířila s pruským panstvím ve Slezsku a po nastolení provincie Pruské Slezsko opustila jeho území a zakoupila statky na Moravě, kde poté v 19. století vymřela.[1] V letech 1775-1914 vlastnila ve Vídni palác (Palais Nimptsch).[2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Rod pocházel z hradu a pozdějšího města Nimptsch (pol. Niemcza; něm. Nimptsch) v někdejším knížectví Březském ve Slezsku. Rod, který byl rozvětvený na několik linií, držel statky v Dolním Slezsku.

Někteří členové tohoto rodu pak získali majetek i v Čechách a na Moravě. Hrabě František Julius von Nimptsch držel v 18. století po nějaký čas statek Jankov u Sedlčan, jeho synovec Jan Jindřich koupil roku 1783 panství Nové Syrovice na Moravě. V roce 1785 poblíž Nových Syrovic na místě opuštěného dvora založil vesnici Nimpšov (původně po něm nazvanou Nimptschdorf, čeští obyvatelé si však název počeštili). Jeho vnuk, hrabě Karel, koupil k tomu roku 1837 statek Kojatice na Znojemsku a svatbou s Terezii, hraběnkou Marcolini, získal Kyšperské panství.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Stříbrno-červeně dělený štít. Nahoře vyrůsta černý jednorožec se zlatými kopyty a červeno-stříbrným rohem. Dole doprava obrácený stříbrný rybí ocas.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VON HUECK, Walther: Genealogisches Handbuch des Adels, Adelslexikon Band IX, Band 116 der Gesamtreihe, Limburg 1998, s. 429-430.
  2. Archiv. www.burgen-austria.com [online]. [cit. 2020-02-29]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]