Nikumaroro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikumaroro
Nikumaroro Atoll.jpg
Nikumaroro
Nikumaroro
StátKiribatiKiribati Kiribati
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikumaroro (též Gardnerův ostrov) je součástí Phoenixských ostrovů ve státě Kiribati v západním Tichém oceánu. Jde o odlehlý, protáhlý korálový atol trojúhelníkového tvaru s bohatou vegetací a velkou centrální lagunou. Nikumaroro je přibližně 7,5 kilometrů dlouhý a 2,5 kilometru široký. Laguna je při přílivu spojená s mořem dvěma mělkými průlivy. Oceán kolem ostrova je mimo útes velmi hluboký a jediné možné kotviště se nachází na západním okraji útesu naproti troskám opuštěné britské osady fungující ve 40. až 60. letech 20. století. Kotviště je bezpečné pouze pokud vlaje jihovýchodní pasát. Přistání na ostrově je obtížné a většinou probíhá jižně od kotviště. Ačkoliv se na ostrově nacházelo v minulosti osídlení, dnes je ostrov neobydlen.

V roce 2016 vyhlásilo Kiribati na Phoenixských ostrovech národní park, který byl rozšířen v roce 2008. Rozloha parku je 425 300 km² a zahrnuje osm atolů včetně Nikumaroro.

Nikumaroro byl předmětem významných spekulací a průzkumu jako možné místo nouzového přistání americké letkyně Amelie Earhartové v roce 1937, během jejího posledního letu při pokusu obletět Zemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikumaroro na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]