Nikolajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Usedlost Nikolajka
Usedlost Nikolajka
Usedlost Nikolajka
Základní informace
Sloh Klasicismus
Výstavba 17. století
Přestavba 18. století
Stavebník Antonín František Nikolai
Poloha
Adresa U Nikolajky 174, Praha 5 - Smíchov, ČeskoČesko Česko
Ulice U Nikolajky
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40367/1-1402 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolajka je pražská usedlost nacházející se na Smíchově.[1] Na místě tehdejší vinice ji nechal na konci 17. století postavit JUDr. Antonín František Nikolai – adjunkt finančních úřadů, lichtenštejnský, eggenberský a schwarzenberský rada a zemský advokát.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Usedlost byla v 18. století radikálně přestavěna. V roce 1860 získala pozdně klasicistní vzhled, který si uchovala dodnes. Budova, jež byla zvýšena po stranách o jedno patro, má valbovou střechu a v průčelí balkon na hranolových pilířích. Místnosti v přízemí jsou valeně zaklenuty. V zahradě stojí kaplička s plechovou stříškou, v jejímž výklenku stojí dřevěná socha Panny Marie.

Nikolajka je od roku 1964 památkově chráněna.[2] V současné době je opravena a slouží bytovým účelům. Podle usedlosti se jmenuje ulice U Nikolajky.

Po roce 1989[editovat | editovat zdroj]

Okolí Nikolajky na Smíchově přichází kvůli developerovi o zeleň
Malebná stráň Nikolajky na Smíchově plná hnízdícího ptactva před zásahem developera

V prosinci 2013 začala vlna protestů občanů Smíchova proti záměru Central Group postavit v ulici v místech zeleně developerský projekt Nová Nikolajka. Předimenzované[zdroj?] bytové domy s cca 110 byty na 6 nadzemních podlažích. Projekt od začátku doprovází mnoho nejasností a závažných pochybení. V místě zahájené stavby byly zahrady, které magistrát hlavního města prodal developerovi Central Group. Na konci r. 2013 Central Group nechal vykácet přes 4.000 m² zeleně (cca 400 stromů). Podle místních byla vykácená oblast biotopu zákony EU chráněného roháče obecného, největšího evropského brouka a slepýše křehkého. Obyvatelům Smíchova vadí, že stavba zhorší životní prostředí a dopravní situaci. Projektované stavby výškou i délkou fasád nerespektují charakter lokality. O situaci v ulici U Nikolajky informovala veřejnoprávní média. Během jednoho týdne se podepsalo téměř 2000 občanů pod Petici proti stavbě komplexu "Nová Nikolajka" společnosti Central Group. Výsledek petice ukazuje na zájem lidí o zachování zelených míst v Praze a zároveň přesycení developerskými projekty. Občané založili občanské sdružení Za zelenou Nikolajku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy: Císařské povinné otisky map stabilního katastru (CPO), evid. č. 7068-1, Smichow, mapový list č. V. Dostupné z WWW.
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-05]. Identifikátor záznamu 152428 : venkovská usedlost - předměstská, Nikolajka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 207 - 208.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]