Nikolaj Semjonovič Kardašov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nikolaj Semjonovič Kardašov
Narození25. dubna 1932
Moskva
Úmrtí3. srpna 2019 (ve věku 87 let)
Moskva
Místo pohřbeníTrojekurovský hřbitov v Moskvě
Alma materFakulta mechaniky a matematiky Lomonosovovy univerzity (do 1955)
Povoláníastronom, astrofyzik, akademik a vynálezce
ZaměstnavatelAstro Space Center
OceněníStátní cena SSSR (1980)
Státní cena SSSR (1988)
Řád cti (2011)
Děmidovova cena (2014)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Nikolaj Semjonovič Kardašov (rusky Николай Семёнович Кардашёв; 25. dubna 1932 Moskva[1]3. srpna 2019) byl sovětský astrofyzik, doktor fyzikálních a matematických věd, zástupce ředitele Astrokosmického centra na Lebeděvově fyzikálním ústavu Ruské akademie věd v Moskvě.

Studium a úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Kardašov vystudoval Moskevskou státní univerzitu v roce 1955, následně přešel na Šternbergův astronomický institut,[1] kde studoval pod vedením Josifa Šklovského, doktorát dokončil v roce 1962. Kardašov se stal členem korespondentem Sovětské akademie věd v roce 1976. Řádným členem Ruské akademie věd se stal roku 1994. V roce 2014 mu byla udělena Děmidovova cena.[2]

Kardašovova škála[editovat | editovat zdroj]

Roku 1963 Kardašov zkoumal kvasar CTA-102, což byla první sovětská snaha o nalezení mimozemské inteligence. V průběhu této práci přišel s myšlenkou, že některé galaktické civilizace by mohly být miliony nebo miliardy let před námi, a vytvořil Kardašovovu škálu, aby takové civilizace seřadil. Kardašov definoval tři stupně civilizací na základě spotřeby energie. Civilizaci typu I technologické úrovně blízké úrovni v současné době dosažené na Zemi, civilizace typu II schopné využit energie vyzařované jejich vlastními hvězdami a civilizace typu III, které disponují energiemi na úrovni vlastní galaxie.[3] Vážné ruské úsilí v hledání mimozemského života je o několik let starší než podobné programy v USA. Další významní odborníci v SSSR zabývající se touto problematikou byli Vsevolod Sergejevič Troickij a Josif Samuilovič Šklovskij (Kardašovův bývalý profesor).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikolai Kardashev na anglické Wikipedii.

  1. a b Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-06]. Heslo КАРДАШЁВ. Dostupné online. (rusky) 
  2. Full Member of RAS Oleg Nefedov was awarded the Demidov Prize [online]. Royal Academy of Sciences [cit. 2015-09-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. KARDASHEV, Nikolai. Transmission of Information by Extraterrestrial Civilizations. Soviet Astronomy. 1964, s. 217. Bibcode 1964SvA.....8..217K. (anglicky)