Nikolaj Nikolajevič Ryžkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikolaj Nikolajevič Ryžkov
Narození26. záříjul. / 8. října 1868greg.
Borisovka, Borisovsky District, Belgorod Oblast
Úmrtí6. února 1920 (ve věku 51 let)
Petrohrad
Alma materKyjevská duchovní akademie (do 1892)
Vídeňská univerzita (1897–1901)
Kursk Theological Seminary
Povoláníduchovní
Nábož. vyznánípravoslaví
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Protojerej Nikolaj Nikolajevič Ryžkov (26. září 1868, Borisovka, Grajvoronský ujezd, Kurská gubernie6. února 1920 Petrohrad), byl pravoslavný kněz, představený pravoslavných chrámů v Praze a Karlových Varech a propagátor slovanské vzájemnosti. Za první světové války v roce 1914 byl jako občan nepřátelského státu zatčen a odsouzen pro velezradu k trestu smrti. Po intervenci ruské vlády byl v roce 1917 milostí císaře Karla I. osvobozen.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn v rodině pravoslavného kněze. Absolvoval duchovní seminář v Kursku a pak byl, jako nejlepší student, poslán na duchovní akademiiKyjevě, kterou dokončil roku 1892 s hodností kandidáta-magistranta teologie. Tři roky působil jako korektor v petrohradské synodální tiskárně. 20. ledna 1895 byl jmenován žalmistou pro Vídeňský pravoslavný chrám a zároveň i úředníkem ruského konzulátu ve Vídni. V letech 1897-1901 byl řádným posluchačem Filosofické fakulty Vídeňské univerzity.


Profesní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1901 byl vysvěcen na kněze a ustanoven představeným pravoslavných chrámů v Praze a Karlových Varech. Protojerejem (biskupem) byl jmenován v roce 1907.

Nikolaj Ryžkov se zajímal o problematiku slovanských národů v Rakousku-Uhersku. Během své služby ve Vídni se stýkal s mnohými slovanskými pracovníky. Nové a úrodné pole své působnosti nalezl v Praze. Na konci 19. století přestoupilo nevelké množství Čechů k pravoslaví, avšak větší a organizované přestupy nastaly až za jeho působení v Čechách. V roce 1903 stál u založení spolku „Pravoslavná beseda“, později, v letech 1904-1905 nastává příliv z řad starokatolíkůpravoslaví. V téže době se Ryžkov domáhá získání povolení vést bohoslužbyčeském jazyce, vyučuje náboženství v češtině, vydává český pravoslavný katechismus a po tři roky české pravoslavné kalendáře, vede matriky pro pravoslavné Čechy v zastoupení srbského duchovního správce ve Vídni. Ryžkov se tak stává prvním knězem české pravoslavné církve ve 20. století.

V lodi kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze je textová pamětní deska se zněním: „MUČEDNÍK ZA PRAVOSLAVNOU / VÍRU A VĚRNOST SLOVANSTVU / PROTOJEREJ A 1901–1914 / PŘEDSTAVENÝ TOHOTO CHRÁMU / O. NIKOLAJ RYŽKOV / 26. IX. 1868 – 6. II. 1920.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]