Nikola Vapcarov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikola Vapcarov
Vapcarov Varna.jpg
Narození Bansko
Úmrtí 23. července 1942
Sofie
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Místo pohřbení Central Sofia Cemetery
Alma mater Nikola Vaptsarov Naval Academy (1926–1932)
Rodiče Jonko Wapzarow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikola Jonkov Vapcarov, bulharsky Никола Йонков Вапцаров (7. prosinec 1909, Bansko, Bulharsko - 23. červenec 1942, Sofie) byl bulharský básník a aktivista komunistické orientace. Za svého národního básníka ho považují v Bulharsku i v Makedonii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině bulharského revolucionáře Ivana Vapcarova. V roce 1926 začal studovat na námořní technické škole ve Varně, kde absolvoval v roce 1932. Sloužil poté na palubě lodi Burgas, jako námořník navštívil Istanbul, Alexandrii, Bejrút či Port Said. Posléze pracoval v Balabanovově dřevařské továrně v Kočerinovu.[1]

Organizoval též ochotnické divadlo a vstoupil do Bulharské komunistické strany. V roce 1936 byl kvůli pracovnímu úrazu propuštěn a přestěhoval se do Sofie. Zde pracoval jako technik a hasič na železnici. V Sofii začal psát poezii. Roku 1940 se nechal přemluvit Georgi Karaslavovem a vydal sbírku básní Písně motorů, jedinou knihu, která vyšla za jeho života. Ve stejném roce vedl kampaň za podpis sovětsko-bulharské smlouvy o přátelství a vzájemné pomoci, za což byl zatčen a internován v obci Godech. Bulharský car Boris III. se poté spojil s hitlerovským Německem, Němci však preventivně zemi stejně obsadili.
V té době se Vapcarovovi podařilo uprchnout a zapojit se do protifašistického odboje. Fašisté však měli v odboji tajného agenta, který jeho velkou část, včetně Vapcarova, udal. 4. března 1942 byl zatčen bulharskými úřady, čtyři měsíce mučen a nakonec 23. června zastřelen, spolu s dalšími dvanácti bulharskými antifašisty.

Po válce se jeho sbírka básní Písně motorů stala výkladní skříní nového režimu a byla přeložena do 30 jazyků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikola Vaptsarov na anglické Wikipedii.

  1. http://www.obrys-kmen.cz/archivok/?rok=2006&cis=03&tisk=05