Nikola Kavaja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikola Kavaja
Narození 3. října 1932
Peć
Úmrtí 10. listopadu 2008 (ve věku 76 let)
Bělehrad
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Nikola Kavaja (v srbské cyrilici Никола Каваја; 3. října 1932, Peć, Království Jugoslávie10. listopadu 2008, Bělehrad, Srbsko) byl srbský nacionalista a antikomunista. Čtyřikrát se pokusil spáchat (neúspěšně) atentát na Josipa Broze Tita, hlavu státu socialistické Jugoslávie.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Nikola se narodil na území dnešního Kosova do rodiny, která přišla do Peći původně z Černé Hory (vesnice Dobrsko Selo u Cetinje). Nikolův otec bojoval v různých střetech s Kačaky. Po skončení války celá rodina odešla na území dnešní Vojvodiny. Gymnázium proto Nikola vystudoval v Somboru. Později studoval na letecké škole v Pančevu a získal hodnost podporučíka.

Během vojenské služby, kterou vykonával rovněž ve vojvodinském Somboru zjistil, že byli jeho příbuzní zatčeni tajnou policií UDBa a internováni v táboře Goli otok. Proto se Nikola rozhodl připojit se k tajné protikomunistické skupině, která existovala v kasárnách Jugoslávské lidové armády v Somboru. Skupina nejprve namalovala na stěnách kasárny nápis "Smrt Josipu Brozu Titovi a Komunistické straně Jugoslávie". Při následném hledání viníků byli sice odhaleni někteří antikomunisté, na samotného Kavaju však nepadlo podezření. V červnu 1953 Kavaja sabotoval sklad paliv na místním letišti. O nějakou dobu později odešel z armády.

Kavaja byl poprvé zatčen jugoslávskými bezpečnostními orgány při pokusu o nelegálním přechodu hranice do Rakouska. Vojenský soud Páté vojenské oblasti v Lublani jej odsoudil na 18 a půl let vězení. Po čtyřech letech trestu se Kavajovi podařilo uprchnout při transportu z mariborské věznice a uprchl do Rakouska. Tam byl později také zatčen, rozhodl se nicméně spolupracovat s CIA a plnit úkoly, které byly namířené proti jugoslávskému státu. Tyto akce zahrnovaly špionáž, rozkrývání dvojitých agentů a atentáty.

Kavaja se podílel na atentátu na Josipa Broze, ke kterému mělo dojít při Titově návštěvě Brazílie. Vzhledem k tomu, že se jugoslávská hlava státu rozhodla podstatnou část své návštěvy trávit v připravené rezidenci, však byly šance na případný útok minimální. Další příležitosti k útoku měl Kavaja ještě při Titových návštěvách Chile, Mexika a USA. V 70. letech žil v New Jersey v USA a pracoval jako mechanik.[1]

Kavaja byl v roce 1978 spolu s asi stovkou dalších srbských nacionalistů zatčen v New Yorku. Po zaplacení kauce ve výši 250 tisíc dolarů se však dostal na svobodu. Během cesty letadlem z New Yorku do Chicaga unesl letadlo a požadoval propuštění svého kolegy Stojiljka Kajeviće. Na palubu letadla propašoval bombu.[1] Po získání letadla pod svojí kontrolu zamýšlel odletět do Jugoslávie a letoun navést do věže Ušće, kde se nacházelo sídlo komunistické strany. Nakonec se mu podařilo odletět pouze zpět do New Yorku, neboť mu vydání Kajeviće nebylo přislíbeno. V Chicagu Kavaja propustil cestující[1] a nechal si na palubě jen několik lidí, včetně svého právníka. Na jeho radu odcestoval do Irska, kde však doufal v politický azyl, Irsko jej ale vydalo zpět do USA. Ve Spojených státech byl odsouzen na 65 let vězení. V roce 1997 byl podmínečně propuštěn, nakonec však odcestoval do Srbska. Zemřel v roce 2008 v Bělehradě.

V roce 1994 byl natočen o Kavajově životním příběhu dokumentární film.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikola Kavaja na srbské Wikipedii.

  1. a b c Článek na portálu New York Times (anglicky)