Nikéforos III. Botaneiatés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikeforos III. Botaneiates
Byzantský císař
Nikeforos III.
Nikeforos III.
Doba vlády 10781081
Narození asi 1001
Konstantinopol
Úmrtí 1081
Konstantinopol
Pohřben Konstantinopol
Předchůdce Michael VII. Dukas
Nástupce Alexios I. Komnenos
Manželka Marie z Alanie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikeforos III. byl byzantským císařem v letech 10781081.

Nástup na trůn[editovat | editovat zdroj]

Nikeforus Botaneiates byl dux thematu Anatolikon, který vedl vzpouru v Malé Asii proti císaři Michaelovi VII. Zajistil si podporu Seldžucké říše a s její pomocí se mu podařilo obsadit Nikaiu, odkud pak vtáhl do Konstantinopole, kde se dal korunovat jako císař Nikeforos III.

Císařská vláda[editovat | editovat zdroj]

Císař musel porazit svého soupeře na Balkáně Nikefora Bryennia. Avšak po jeho porážce se objevili noví soupeři. Základy říše otřásalo jedno povstání za druhým, říše pustla a chudla. Velkou roli při potlačení těchto povstání měl generál Alexios I. Komnenos, synovec dřívějšího císaře Izáka I. Císař se proto začal obávat, že ho Alexios svrhne, a proto se pokusil zbavit ho jeho vlivu, Alexios se svými příbuznými však opustili císařské hlavní město a začali kolem sebe shromažďovat příslušníky nejmocnějších byzantských rodů, mezi nimi hlavně rodu Duků, s jejichž členkou se oženil. Alexios pak společně s bratrem vytáhli proti Konstantinopoli a roku 1081 vítězně vstoupili do města. Tím na trůn nastoupila dynastie Komnenovců, kteří naposledy učinili z Byzantské říše velmoc.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HRADEČNÝ, Pavel a kol., Dějiny Řecka, Praha, NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1998 (Dějiny států). ISBN 80-7106-192-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Michael VII. Dukas
Byzantský císař
10781081
Nástupce:
Alexios I. Komnenos