Nicolas Catinat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nicolas Catinat
Narození1. září 1637
Paříž
Úmrtí22. února 1712 (ve věku 74 let)
Saint-Denis
Povolánídůstojník, advokát a vojenský velitel
Oceněnímaršál Francie
PříbuzníGeorges Catinat (strýc)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nicolas Catinat (1. září 163722. února 1712) byl francouzský vojevůdce a Maršál Francie za vlády Ludvíka XIV.

Život[editovat | editovat zdroj]

Catinat se narodil v Paříži 1. září 1637 jako syn úředníka. V raném věku vstoupil do Gardes Françaises a vynikl při obléhání Lille v roce 1667.

Deset let poté se stal brigadýrem, v roce 1680 postoupil do hodnosti maréchal de camp a generálporučíkem byl jmenován roku 1688. Sloužil s velkou ctí a uznáním v taženích v letech 16761678 ve Flandrech během francouzsko-nizozemské války a později byl zaměstnán pronásledováním Vaudois v roce 1686. Po účasti na obléhání Philippsburgu na počátku devítileté války byl povolán do čela francouzských oddílů na jihovýchodním bojišti tohoto konfliktu. Roku 1691 překročil hranice hrabství Nice a zabral města Nice a Villefranche.

Jeho vítězství nad vévodou savojským v bitvě u Staffardy v roce 1690 a v bitvě u Marsaglie v roce 1693 se zařazují mezi jeho nejvelkolepější úspěchy (vévoda savojský později opustil Velkou alianci a uzavřel s Ludvíkem XIV. mír smlouvou v Turíně 29. srpna 1696). Roku 1693 byl Catinat povýšen do hodnosti Maršála Francie.

Na počátku války o dědictví španělské byl Catinat postaven do čela vojenských operací v severní Itálii, ale příkazy francouzského dvora a slabost jemu podřízených sil mu bránila dosažení úspěchu. Vmanévrován do nevýhodné pozice Evženem Savojským utrpěl Catinat porážku v bitvě u Carpi a byl brzy poté nahrazen Maršálem Villeroyem. Jako Villeroyův zástupce byl druhým mužem ve velení při porážce francouzských sil uštědřené Evženovými císařskými v Bitva u Chiari. Catinat zemřel v Saint-Gratien roku 1712. Jeho paměti byly zveřejněny roku 1819.

Britský historik Geoffrey Treasure shrnuje své pojetí Catinata takto:

Catinat nebyl typický voják své doby. Svůj život začal jako právník, bez výhod získaných již od narození a prosadil se jen naprosto svými zásluhami. Byl opatrným generálem, svědomitým, pečlivým a šetřícím životy svých mužů, nepříliš ctižádostivým a měl v sobě něco z filosofa. Po svém neúspěchu na italském bojišti další války [i.e., Válka o dědictví španělské] se odebral na odpočinek na venkov a opečovával svou zahradu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicolas Catinat na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nicolas Catinat na Wikimedia Commons
  • Encyklopedické heslo de Catinat v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
  • DE BROGLIE, Emmanuel. Catinat. Paris: [s.n.], 1902. 
  • TREASURE, Geoffrey. Seventeenth Century France. New York: [s.n.], 1967.