Nicolas-Theodoré de Saussure

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nicolas-Theodoré de Saussure
Narození 14. října 1767
Ženeva
Úmrtí 18. dubna 1845 (ve věku 77 let)
Ženeva
Rodiče Horace-Bénédict de Saussure
Příbuzní Alphonse de Saussure a Albertine Necker de Saussure
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nicolas-Théodore de Saussure (14. dubna 1767 Ženeva18. dubna 1845 Ženeva) byl švýcarský chemik a student fyziologie rostlin, který učinil klíčové objevy ve fytochemii.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší syn Horace-Bénédicta de Saussure se narodil v Ženevě a žil klidným životem a vyhýbal se společnosti. Přesto stejně jako jeho předkové byl členem ženevské městské rady a věnoval se aktivně veřejným záležitostem. Ke konci života se stal samotářem. Zemřel ve svém rodném městě.

V mládí doprovázel svého otce na cestách do Alp a pomáhal mu při přesném stanovování fyzikálních konstant. Byl velmi ovlivněn Lavoisierovými objevy. Podílel se na zdokonalování procesů organické analýzy, stanovil složení ethanolu, etheru a některých jiných běžných sloučenin. Také studoval kvašení, přeměnu škrobů na cukry a mnoho dalších procesů. Jeho práce pojednávají převážně o chemii a fyziologii rostlin, o půdách a životních podmínkách rostlin.

Saussure dokázal, že přírůstek rostlinné hmoty nezávisí pouze na příjmu oxidu uhličitého, ale také na příjmu vody. Tak byla načrtnuta základní rovnice fotosyntézy.

Rostlinné rody Saussurea a Saussuria jsou pojmenovány po něm.

Jeho sestra Albertine Necker de Saussure byla jednou z prvních autorek, které psaly o vzdělání žen.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicolas-Theodoré de Saussure na anglické Wikipedii.