Nišská pevnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nišská pevnost
Niš Fortress, Niš, Serbia.jpg
Základní informace
Materiálkámen
Poloha
AdresaNiš, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stambolská brána, dnes hlavní vstup do pevnosti a její symbol
Bali-begova mešita, jedna z dochovaných staveb v areálu pevnosti

Nišská pevnost (srbsky Нишка тврђава/Niška tvrđava, turecky Niş Kalesi[zdroj?]) se nachází v centru města Niš (Srbsko), na pravém břehu řeky Nišavy. Rozkládá se v místě, kde se rozkládalo antické město Naissus.

Pevnost pochází nejspíše z počátku našeho letopočtu a byla v průběhu dějin mnohokrát přestavována. První kamenné opevnění na pravém břehu řeky Nišavy vzniklo pravděpodobně v 2. století našeho letopočtu. Dochovány jsou pozůstatky antických i středověkých hradeb, na kterých byla v 18. století vybudována tehdy moderní turecká pevnost. Impulzem pro přestavbu a rozšíření do současného trojúhelníkovitého půdorysu představovala především ztráta Bělehradu, který Rakousko dobylo roku 1717.[1] V letech 17191723 byly vybudovány 3 m silné hradby, vysoké 8 m a dlouhé 2100 m.[2]

Pevnost měla čtyři brány; bělehradskou (na severu), stambolskou (na jihu, dnes hlavní brána pevnosti), jagodinskou (na západě) a vidinskou (na východě).

V současné době patří nišská pevnost k hlavním turistickým atrakcím města; patří k nejlépe dochovaným opevněným objektům z dob existence Osmanské říše na srbském území. Od roku 1948 se jedná o kulturní památku, která je chráněna zákonem. V roce 1979 stvrdil tento status nišské pevnosti i srbský parlament.

Do současné doby se dochovalo několik původních objektů, které byly součástí pevnosti, mezi které patří Bali-begova mešita (dochovala se však bez minaretu), hamam (turecké lázně), prachárna a skladiště vojenského materiálu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RISTIĆ, Milovan. Istorija Niša. Niš: [s.n.], 1937. Kapitola Niš u novom veku. (srbochorvatština) 
  2. Informace o pevnosti na stránkách Turistické organizace Niš (srbsky). www.visitnis.com [online]. [cit. 2013-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]