Nguyen Zu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nguyen Zu
Tượng đài cụ Nguyễn Du.jpg
Rodné jméno Nguyễn Du a 阮攸
Narození 3. ledna 1765
Hanoj
Úmrtí 16. září 1820 (ve věku 55 let)
Hue
Místo pohřbení Nghi Xuân
Povolání básník a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nguyen Zu (viet. Nguyễn Du, chữ Hán: 阮攸,- odtud také někdy ne zcela správně přepisováno v češtině jako Nguyen Du), vlastním jménem Tố Như, znám též pod několika pseudonymy, např. Hồng Sơn Lạp Hộ, 1765-1820, byl vietnamský básník, autor veršovaného románu Kieu (též Kim Van Kieu; viet. Kiều či Kim Vân Kiều), napsaného ve vietnamských znacích (tzv. jižní znaky, v. chữ nôm). Vietnamci je vnímán jako největší národní básník, v r. 1965 jej UNESCO zařadilo na seznam kulturních osobností světového významu. Psal rovněž poesii v klasické čínštině (pod dalším pseudonymem Thanh Hiên).
[1]

Pocházel ze severovietnamské vzdělanecké rodiny. V 19 letech obstál v provinčních konfuciánských zkouškách a následně sloužil jako vojenský hodnostář na dvoře královské dynastie Le (viet. nhà Lê; 1428-1788). V době, kdy zemi ovládlo povstání Tay Son (v. Tây Sơn; 1771-1802), se coby loyální úředník držel v ústraní. Právě v té době napsal nejslavnější část svého díla. Po nastolení nové královské dynastie Nguyen (nhà Nguyễn; 1802-1945) byl povolán ke dvoru a v r. 1813 poslán jako vyslanec do Číny. Zemřel v r. 1820, těsně před odjezdem na další misi tamtéž.
Hlavním dílem Nguyen Zua zůstává epos Kieu, v němž se inspiroval starším čínským příběhem z 16. či 17. století. Zejména díky tomuto dílu je ve Vietnamu jeho poesie dodnes považována za nedostižný vzor.

Prameny[editovat | editovat zdroj]

  1. Patricia M. Pelley Postcolonial Vietnam: New Histories of the National Past 2002 Page 126 "Many postcolonial critics who focused on the masterpiece of Vietnamese literature — Nguyễn Du's narrative poem The Tale of Kiều — were tempted to interpret it as a critical, allegorical reflection on the rise of the Nguyễn dynasty."
  • Nguyen Khac Vien + Huu Ngoc: Anthologie de la litterature vietnamienne, tome II. Hanoi 1973

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Ngujen-Dy: Kim, Ven, Kieu – román annamské lásky. Přel. A. Horský, nakl. Pokrok v Knihovně Dobrá četba, Praha 1926
  • Nguyen Du: Kieu – národní vietnamský epos. Přel. G. Francl, Lidová demokracie, Praha 1958