Neznámá válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neznámá válka
Původní název Неизвестная война
Žánr válečný dokument
Formát seriál
Scénář Harrison Salisbury
Režie Izák Kleinerman
Roman Karmen
Moderátor Burt Lancaster
Jazyk ruština
angličtina
Počet dílů 20
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 50
Produkční
společnost
Sovinfilm & Kleinerman/Lalser Associates Ltd. for Bregin Film Corp., AG.
Vysílání
Vysíláno 1978 – 1978
Neznámá válka na IMDb

Velká vlastenecká válka/Neznámá válka (angl. The Great Patriotic War/The Unknown War), rusky (Velikaja otěčestvennaja vojna - Великая Отечественная война/Neizvestnaja vojna Неизвестная война) je americko-sovětský dokumentární seriál pojednávající o Velké vlastenecké válce jako o největší vojenské kampani v dějinách lidstva. Seriál byl natočen za spolupráce amerických a sovětských dokumentaristů koncem 70. let 20. století, v době, kdy došlo k určitému zlepšení americko-sovětských vztahů. Skládá se z dokumentárních záběrů sovětských i německých kameramanů, které byly umístěny v archívech SSSR, USA a Velké Británie a které do té doby nebyly v některých případech ani publikovány. V zemích východního bloku byl vysílán pod názvem Velká vlastenecká válka, v západních zemích pod názvem Neznámá válka.

Dokument se vyhýbá všem klíčovým událostem, které válce předcházely: pakt Molotov-Ribbentrop, přepadení Polska, válka s Finskem a následné vyloučení Sovětského svazu ze Společnosti národů. V duchu dobové propagandy se vyhýbá i dalším, v té době tabuizovaným tématům z válečného období: nakládání se zajatými vojáky Rudé armády, kteří byli osvobozeni, poválečný osud zajatých vojáků Německa a jeho spojenců, násilné vystěhování celých národů z jejich domovů. Jiná témata, například Katyňský masakr, interpretuje zcela ze Sovětského pohledu.

Na straně druhé dokument vylíčil mnohé události, které v té době byly americkému i západnímu publiku neznámé. Po jeho odvysílání v USA dokonce došlo k tomu, že na sovětského velvyslanectví v USA chodily dopisy od obyčejných Američanů, kteří napsali, že chtějí vyjádřit obdiv a poděkování za strádání a hrdinství lidí v SSSR v průběhu druhé světové války. Seriál byl vysílán i v tehdejší Československé televizi.

Dokumentární seriál uvádí známý americký herec Burt Lancaster, který strávil tři týdny v osmi městech v SSSR na filmování z míst, kde se odehrávaly důležité události. Dokumentární seriál je doplněn o výpovědi účastníků Velké vlastenecké války i o novodobé záběry z míst, kde probíhaly důležité boje. Dokument byl na Západě stažen z televizního vysílání v době po sovětské invazi do Afghánistánu jako určitá forma protestu.

V roce 2009 znovu tento seriál nadabovala do češtiny společnost Řitka video, která ho vydala na 10 DVD po názvem Velká vlastenecká válka.

Díly dokumentu[editovat | editovat zdroj]

 1. 22. června 1941
 2. Bitva o Moskvu
 3. Obléhání Leningradu
 4. Na východ
 5. Obrana Stalingradu
 6. Stalingrad vydržel
 7. Největší tanková bitva v dějinách
 8. Válka v Arktidě
 9. Válka v oblacích
 10. Partyzánská válka
 11. Boj na mořích
 12. Bitva o Kavkaz
 13. Osvobození Ukrajiny
 14. Osvobození Běloruska
 15. Z Balkánu do Vídně
 16. Osvobození Polska
 17. Spojenci
 18. Bitva o Berlín
 19. Poslední bitva Velké vlastenecké války
 20. Voják Velké vlastenecké války

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]