Nezmar jeseteří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nezmar jeseteří

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: žahavci (Cnidaria)
Třída: kaviárovky (Polypodiozoa)
Raikova, 1994
Čeleď: Polypodiidae
Rod: Polypodium
Binomické jméno
Polypodium hydriforme
(Ussov, 1885)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezmar jeseteří (Polypodium hydriforme) je parazitický živočich, patřící do kmene žahavců, třídy kaviárovky (Polypodiozoa). Parazituje v jikrách jesetera ostrorypého (Acipenser oxyrinchus) a podobných rybách z čeledi jeseterovitých a veslonosovitých. Je to jeden z mála mnohobuněčných živočichů, kteří žijí uvnitř buněk svých hostitelů. Volně pohyblivé pohlavní stádium se označuje medúzoid a je podobné primitivní medúze.

Jeho pozice v systému živočichů byla dlouho nejasná. Ač se v češtině jmenuje „nezmar“, není s nezmary příbuzný. Dříve byl sice řazen k nezmarům Hydrina, poté k Narcomedusae nebo k hydromedúzám Trachylina. Později pro něj byla vyčleněna zvláštní třída kaviárovky (Polypodiozoa), která se zpravidla řadila do žahavců, jindy ale zcela zvlášť. Fylogenetická analýza 18S rRNA publikovaná českými vědci Janem Zrzavým a Václavem Hypšou napověděla, že by mohl být příbuzný s výtrusenkami, které jsou podle nejnovějších výzkumů podskupinou žahavců. Fylogenetické studie tuto hypotézu potvrzovaly a v r. 2015 prokázaly, že kaviárovky jsou sesterskou skupinou výtrusenek a odvětvují se v žahavcích na bázi kladu (podkmene) Medusozoa.[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NESNIDAL, Maximilian P.; HELMKAMPF, Martin; BRUCHHAUS, Iris, El-MATBOULI, Mansour; HAUSDORF Bernhard. Agent of Whirling Disease Meets Orphan Worm: Phylogenomic Analyses Firmly Place Myxozoa in Cnidaria. PLoS ONE [online]. , 30. leden 2013, svazek 8, čís. 1: e54576, s. 1-6. Dostupné online. DOI:10.1371/journal.pone.0054576.  (anglicky) 
  2. CHANG, E. Sally; NEUHOF, Moran; RUBINSTEIN, Nimrod D., DIAMANT, Arik; PHILIPPE, Hervé; HUCHON, Dorothée; CARTWRIGHT, Paulyn. Genomic insights into the evolutionary origin of Myxozoa within Cnidaria. Proceedings of the National Academy of Sciences USA (PNAS) [online]. , 16. listopad 2015. Online před tiskem. Dostupné online. PDF: [1].ISSN 1091-6490. DOI:10.1073/pnas.1511468112.  (anglicky) 
  3. JOHN, Radek. Záhadní cizopasníci výtrusenky jsou příbuzní medůz. Týden.cz [online]. , 22. listopad 2015. Popularizační článek k předchozí referenci. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nezmar jeseteří ve Wikimedia Commons
  • Zrzavý, Jan & Hypša, Václav (2003): Myxozoa, Polypodium, and the origin of the Bilateria: The phylogenetic position of „Endocnidozoa“ in light of the rediscovery of Buddenbrockia. Cladistics 19(2): 164–169.