Nezmar jeseteří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nezmar jeseteří

Polypodium hydriforme C.jpg
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen:  ?žahavci (Cnidaria)
Třída: Polypodiozoa
Raikova, 1994
Čeleď: Polypodiidae
Rod: Polypodium
Binomické jméno
Polypodium hydriforme
(Ussov, 1885)

Nezmar jeseteří (Polypodium hydriforme) je parazitický živočich. Parazituje v jikrách jesetera ostrorypého (Acipenser oxyrinchus) a podobných rybách z čeledi jeseterovitých a veslonosovitých. Je to jeden z mála mnohobuněčných živočichů, kteří žijí uvnitř buněk svých hostitelů. Volně pohyblivé pohlavní stádium se označuje medúzoid a je podobné primitivní medúze.

Jeho pozice v systému živočichů je nejasná. Ač se v češtině jmenuje „nezmar“, není s nezmary příbuzný a byla pro něj vyčleněna zvláštní třída Polypodiozoa (dříve byl řazen k nezmarům Hydrina, poté k Narcomedusae nebo k hydromedúzám Trachylina), která se někdy řadí k žahavcům, jindy ale zcela zvlášť. Fylogenetická analýza 18S rRNA publikovaná českými vědci Janem Zrzavým a Václavem Hypšou napověděla, že by mohl být příbuzný s výtrusenkami, které jsou podle nejnovějších výzkumů podskupinou žahavců.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Zrzavý, Jan & Hypša, Václav (2003): Myxozoa, Polypodium, and the origin of the Bilateria: The phylogenetic position of „Endocnidozoa“ in light of the rediscovery of Buddenbrockia. Cladistics 19(2): 164–169.