New World Resources

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
New World Resources Plc

Logo
Právní forma Akciová společnost
Založeno 30. března 2011
Sídlo Amsterdam, Nizozemsko
Oblast činnosti Těžařský průmysl
Produkty Černé uhlí
Zaměstnanci 15 000 (NWR AR 2013)
Majitel BXR Group
Dceřiné společnosti OKD
OKK Koksovny
NWR Karbonia
Oficiální web www.newworldresources.eu
ISIN GB00B42CTW68
Některá data mohou pocházet z datové položky.

New World Resources Plc (NWR) je jedním z předních producentů černého uhlí ve střední Evropě. NWR těží prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Společnost NWR sídlí v Nizozemsku a v jejím vedení a představenstvu jsou manažeři s mezinárodními zkušenostmi i znalostí regionu. V celé skupině NWR je zaměstnáno 15 000 lidí.(NWR AR 2013)

Těžba uhlí[editovat | editovat zdroj]

NWR disponuje dle klasifikace metodiky JORC uhelnými zásobami v rozsahu 374 milionů tun.[zdroj?] NWR má v rámci střední Evropy strategickou polohu a svou produkci dodává prestižním zákazníkům v regionu. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří ArcelorMittal, ČEZ, Veolia Energie, Moravia Steel, U.S. Steel, Verbund, voestalpine a ThyssenKrupp.[zdroj?]

V současné době těží společnost NWR na území České republiky a má rozpracovány dva rozvojové projekty v Polsku.[zdroj?]

IPO společnosti[editovat | editovat zdroj]

Akcie NWR, graf ceny na Burze Praha [1]

V dubnu 2011 představenstva New World Resources Plc a New World Resources N.V. (NWR NV) společně oznámila doporučenou nabídku na převzetí akcií druhu A NWR NV. Dne 5. května 2011 byly obdrženy akceptace nabídky ve výši 97 % akcií druhu A NWR NV a NWR byla zapsána na oficiální seznam londýnské burzy cenných papírů a akcie zde začaly být obchodovány. Ve stejný den začaly být akcie obchodovány na burze v Praze a o několik dní později, 9. května 2011, na burze ve Varšavě. NWR nabyla také 100% akcií druhu B NWR NV.

Akcie společnosti NWR NV jsou od května 2008 kotovány na akciových burzách v Londýně, Praze a Varšavě. Uvedení akcií společnosti NWR NV představovalo největší IPO na londýnské burze v roce 2008 a jediné IPO na burze v Praze v tomto roce. NWR byla součástí FTSE Small Cap indexu.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • 2005 V Nizozemsku byla založena společnost s ručením omezeným New World Resources B.V. a stala se holdingovou společností pro důlní provozy, koksovny a některé další činnosti skupiny NWR.
  • 2008 New World Resources B.V. změnila právní formu a stala se akciovou společností New World Resources N.V., která uvedla své akcie na burzu v Londýně, Varšavě a Praze.
  • 2011 - New World Resources Plc byla založena ve Velké Británii a na základě nabídky na převzetí akcií se stala mateřskou společností New World Resources N.V. V květnu se akcie druhu A New World Resources Plc začaly obchodovat na burzách v Londýně, Varšavě a Praze.
  • 2013 - prodej dceřiné společnosti OKK Koksovny[2]
  • 2014 - firma ohlásila za předchozí rok čistou ztrátu přes 970 milionů eur (téměř 27 miliard korun).[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Akcie NWR - Vývoj ceny na Burze Praha a historické statistiky obchodování
  2. Účetní závěrka OKK Koksovny, a.s. za rok 2013, strana 1 (akcie byly převedeny 6. prosince 2013)
  3. NWR se propadla do 27miliardové ztráty

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]