New Shepard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
New Shepard
Země původu USA USA
Výrobce Blue Origin
Účel suborbitální
Rozměry
Výška 15 metrů[1]
Průměr ???
Hmotnost ???
Nosnost
Suborbitální ???
Historie startů
Status aktivní
Kosmodrom Corn Ranch
Celkem startů 8
Úspěšné starty 8
Selhání 0
První start 29. srpen 2015
První stupeň – New Shepard
Motor 1 BE-3
Tah 490 kN
Palivo LH2/LOX

New Shepard je znovupoužitelná suborbitální raketa, vyvíjená společností Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Jedná se o komerční projekt vesmírného turismu. New Shepard je pojmenován podle prvního amerického astronauta, Alana Sheparda.

Historie[editovat | editovat zdroj]

NS2 v roce 2017 na výstavě EAA Airventure

První krokem bylo zařízení pojmenované Goddard, které sloužilo k prvním zkouškám vertikálních startů a přistání v malých výškách. Jednalo se o malou raketu, která se svým tvarem podobala spíše kosmické lodi. Goddard byl smontován v továrně Blue Origin u Seattlu. K první testům došlo 13. listopadu 2006.

V témže roce společnost začala přípravu stavby vesmírného testovacího centra v texaské poušti. Projektový manažer společnosti Rob Meyerson uvedl, že Texas si vybral kvůli jeho spojitosti s vesmírným výzkumem.

12. října 2012 společnost uskutečnila první úspěšný start na svém kosmodromu, oddělením prvního bloku motorů a vypuštěním makety kabiny na padáku.

V dubnu roku 2015 Blue Origin uvedl, že úspěšně vyrobili raketový motor BE-3, jež má pohánět právě loď New Shepard. Společnost také uvedla, že mají v úmyslu začít s testovacími lety ještě tento rok, lety by měly mít z počátku měsíční cyklus.

První let této vesmírné lodi byl proveden 29. dubna 2015, přičemž byla dosažena výška 93,5 kilometrů nad zemí. Test samotný byl považován za úspěch, kabina byla úspěšně zachráněna přistávacím padákem, až na posilovací fázi, kdy selhala hydraulika.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Vesmírné zařízení New Shepard je plně znovupoužitelné, disponující technologií VTVL (Vertical takeoff, vertical landing – vertikální vzlet, vertikální přistání). Skládá se ze dvou stěžejních částí: z tlakové kabiny pro posádku a rakety, neboli pohonného modulu. New Shepard je plně ovládáno palubními počítači, není třeba dálkového řízení ze Země.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blue Origin New Shepard na anglické Wikipedii.