Nevvare Hanımefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nevvare Hanımefendi
Rodné jméno Ayşe Çıhçı
Jiná jména Leyla Sönmezler
Narození 4. května 1901
Derbent, Ruské impérium
Úmrtí 22. dubna 1992 (ve věku 90 let)
Derbent, Rusko
Vyznání Islám
Dynastie Osmanská (po sňatku)
Manžel/ka sultán Mehmed V.
Mevlüd Bey
Otec Mustafa Çıhcı
Matka Hafize Kap
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevvare Hanımefendi (4. května 1901 Derbent22. dubna 1992 Derbent) byla konkubína osmanského sultána Mehmeda VI.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila v květnu 1901 v Derbentu do abchazské rodiny. Její rodné jméno bylo Ayşe Çıhcı a byla dcerou Mustafy Beye Çıhcıho a jeho manželky Hafize Kap. Přes jejího dědečka Süleymana Beye byla příbuzná s Müveddetou Kadınefendi, konkubínou sultána Mehmeda VI, jejíž dědeček byl bratrem Süleymana Beye. Měla také 3 bratry, Ahmeta Şükrü Beye, Hasana Beye a Fikriho Beye a tři sestry, Şefika Hanim, Halime Hanim a Hacer Nüvit Hanim. Byla vysoká, měla zelené oči a dlouhé černé vlasy.

Byla unesena z Ruska do Istanbulu, kde byla darována do paláce prince Mehmeda Vahideddina (později Mehmeda VI.), a kde se dostala do péče Müveddety Kadinefendi. Byla přejmenována na Nevvare, jak to bylo podle tureckých a muslimských tradic v harému zvykem. I když byl sultán Mehmed o čtyřicet let starší než ona, na přání jejích rodičů se za něj provdala. Svatba se konala v červenci 1918 v paláci Dolmabahçe v Istanbulu. Z tohoto manželství, ale žádné dítě nevzešlo. Když Mehmed nastoupil na trůn, nosila titul Üçüncü Kadın. Když byl Mehmed sesazen z trůnu, následovala jej do exilu v Itálie, kde se v květnu 1924 rozvedli.

V roce 1926 se provdala podruhé za Mevlüda Beye a změnila si jméno na Leyla Sönmezler. Usadili se ve městě Şişli. Na začátku 70. let 20. století si koupili dům ve vesnici Derbent, kde žila až do své smrti. Zemřela v dubnu 1992 a je pohřbena na hřbitově v Derbentu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nevvare Hanım na anglické Wikipedii.