Nevado del Huila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nevado del Huila

Vrchol5365 m n. m.
Prominence2650 m[1]
Izolace386 km → Cayambe
SeznamyUltraprominentní hory
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátKolumbieKolumbie Kolumbie
PohoříCentrální Kordillera, Andy
Souřadnice
Nevado del Huila
Nevado del Huila
Typstratovulkán
Erupce2008
Horninasopečné
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevado del Huila je aktivní stratovulkán, nacházející se v provincii Huila v jižní Kolumbii. S výškou 5365 metrů je zároveň nejvyšší sopkou Kolumbie. Vrchol vulkánu je permanentně pokryt ledem. Hřeben andezito-dacitového vulkánu tvoří šest troskových kuželů, jejich věk se postupně snižuje od severu k jihu. Sopka leží ve starší kaldeře s průměrem kolem 10 km.

Explozivní erupce menších rozměrů byla v historii zaznamenána naposled v 16. století, od té doby až do 19. února 2007 nejevila sopka známky aktivity (kromě horkých pramenů a unikající páry z fumarol na vrcholu).

Od 20. února 2007, v oblasti proběhlo více než 7000 „malých“ seismických událostí, to společně se zvýšenou produkcí sopečného popele a prachu, dvěma menšími exploze v dubnu 2007 a několika zaznamenanými bahnotoky přinutilo místní úřady evakuovat města podél řek v blízkosti sopky, aby zabránily katastrofě podobných rozměrů, jako byla erupce Nevado del Ruiz v roce 1985 a vyhlásit stav ohrožení v oblastech Cauca, Huila, Caldas a Valle del Cauca. V roce 2008 proběhla erupce v dubnu a další, zatím poslední 20. listopadu.

Obyvatelé evakuovaných měst i vesnic jako například Paez nebo Cauca mají ještě v paměti jak lahary pocházející z roztaveného sněhu zapříčinily smrt více než 25 000 lidí a zničily město Armero.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nevado del Huila na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]