Nevada Semipalatinsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nevada Semipalatinsk
ZakladatelOlžas Omarovič Sulejmenov
Vznik28. února 1989
SídloAlmaty, Kazachstán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevada Semipalatinsk bylo protijaderné hnutí, bojující především proti jaderným testům v kazašské části Sibiře, na Semipalatinském jaderném polygonu, kde své jaderné zbraně testoval Sovětský svaz.[1] (Semipalatinsk byl ruský název města a oblasti, jež dnes nese jméno Semej). Zakladatelem hnutí byl Kazach Olžas Sulejmenov, disident a ruskojazyčný básník. Hnutí začalo spolupracovat s podobnou americkou společností Nevada Desert Experience, která protestovala proti testům na Nevadské testovací stanici - odtud název, které si hnutí časem osvojilo. Hnutí patřilo k prvním opozičním politickým organizacím v Kazachstánu. Do jeho protestů se zapojily tisíce lidí, což indikovalo změnu společenské atmosféry i na periferiích Sovětského svazu. Kampaň hnutí nakonec vedla k uzavření polygonu roku 1991, byť svou roli sehrálo i uvolnění mezinárodního napětí a tendence k odzbrojování v době Gorbačovovy perestrojky.

Sovětský svaz provedl v letech 1949 až 1989 na kazašském polygonu 456 zkoušek jaderných zbraní. Organizace spojených národů odhadla, že jeden milion lidí v okolí Semipalatinsku byl vystaven radiaci, a uvedla, že výskyt vrozených vad a rakoviny je v oblasti mnohem vyšší než ve zbytku země.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUANDYK, Abira. Nevada-Semipalatinsk International Anti-Nuclear Movement Commemorates 32 Years Since Inception. The Astana Times [online]. 2021-03-01 [cit. 2023-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KRECH, Shepard; MCNEILL, John Robert; MERCHANT, Carolyn. Encyclopedia of World Environmental History: A-E. [s.l.]: Routledge 588 s. Dostupné online. ISBN 978-0-415-93733-7. (anglicky) Google-Books-ID: nUMKF4IKQkAC.