Netopýrek thajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNetopýrek thajský
alternativní popis obrázku chybí
Preparát netopýrka thajského v muzeu
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád letouni (Chiroptera)
Čeleď netopýrkovití (Craseonycteridae)
Rod netopýrek (Craseonycteris)
Binomické jméno
Craseonycteris thonglongyai
Hill, 1974
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai) je netopýr z čeledi netopýrkovitých. Jedná se o nejlehčího netopýra a jednoho z nejmenších savců, co do velikosti vůbec.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento netopýr je dlouhý asi tři centimetry a rozpětí křídel má přibližně 13 centimetrů. Je to nejmenší známý netopýr a současně jeden z nejmenších savců. Je tak malý, že se mu někdy říká čmeláčí netopýr. Dalším jeho význačným znakem je nos, který se podobá prasečímu rypáku. Kromě toho nemá ocásek a má velké uši s nápadnými záklopkami zvukovodu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Netopýrek thajský žije pouze v thajském Národním parku Sai Yok a v jeho blízkosti na území sousední Barmy. Podobně jako mnohé jiné druhy netopýrů používá při lovu hmyzu echolokátor. V poměru ke své velikosti má dlouhá křídla a díky tomu se dokáže vznášet na místě a lovit kořist na listech stromů. Netopýrci odpočívají v teplých horních částech vápencových jeskyní, které mají vysoký strop. Taková místa jim poskytují dobrou ochranu a netopýrci neztrácejí tělesné teplo, což je pro tak drobná teplokrevná zvířata velmi důležité.  

Thajský biolog Kitti Thonglongya se svými spolupracovníky chytil na začátku 70. let 20. století v jeskyních poblíž vodopádu Sai Yok v Thajsku asi 50 netopýrů neznámého druhu. Několik exemplářů poslal doktoru J. E. Hillovi z Britského přírodovědného muzea v Londýně. Kitti Thonglongya zemřel dříve, než se dozvěděl, že vlastně objevil nový druh netopýra. Z úcty k němu doktor Hill netopýra pojmenoval Craseonycteris thonglongyai, česky netopýrek thajský.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kitti's Hog-nosed Bat na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]
  2. PRUDKÝ, Libor; ZICHA, Ondřej. Craseonycteris thonglongyai (netopýrek thajský) [online]. BioLib.cz, 2004-09-28 16:45:19 CET, rev. 2007-09-26 22:22:07 CET [cit. 2009-02-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]