Netopýrek thajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNetopýrek thajský
alternativní popis obrázku chybí
Preparát netopýrka thajského v muzeu
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádletouni (Chiroptera)
Podřádkaloňotvaří (Yinpterochiroptera)
Nadčeleďvrápencovci (Rhinolophoidea)
Čeleďnetopýrkovití (Craseonycteridae)
Rodnetopýrek (Craseonycteris)
Binomické jméno
Craseonycteris thonglongyai
Hill, 1974
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai) je netopýr z čeledi netopýrkovitých. Jedná se o nejlehčího netopýra a jednoho z nejmenších savců, co do velikosti vůbec.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento netopýr je dlouhý asi tři centimetry a rozpětí křídel má přibližně 13 centimetrů. Je to nejmenší známý netopýr a současně jeden z nejmenších savců. Je tak malý, že se mu někdy říká čmeláčí netopýr. Dalším jeho význačným znakem je nos, který se podobá prasečímu rypáku. Kromě toho nemá ocásek a má velké uši s nápadnými záklopkami zvukovodu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Netopýrek thajský žije pouze v thajském Národním parku Sai Yok a v jeho blízkosti na území sousední Barmy. Podobně jako mnohé jiné druhy netopýrů používá při lovu hmyzu echolokátor. V poměru ke své velikosti má dlouhá křídla a díky tomu se dokáže vznášet na místě a lovit kořist na listech stromů. Netopýrci odpočívají v teplých horních částech vápencových jeskyní, které mají vysoký strop. Taková místa jim poskytují dobrou ochranu a netopýrci neztrácejí tělesné teplo, což je pro tak drobná teplokrevná zvířata velmi důležité.  

Thajský biolog Kitti Thonglongya se svými spolupracovníky chytil na začátku 70. let 20. století v jeskyních poblíž vodopádu Sai Yok v Thajsku asi 50 netopýrů neznámého druhu. Několik exemplářů poslal doktoru J. E. Hillovi z Britského přírodovědného muzea v Londýně. Kitti Thonglongya zemřel dříve, než se dozvěděl, že vlastně objevil nový druh netopýra. Z úcty k němu doktor Hill netopýra pojmenoval Craseonycteris thonglongyai, česky netopýrek thajský.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kitti's Hog-nosed Bat na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. PRUDKÝ, Libor; ZICHA, Ondřej. Craseonycteris thonglongyai (netopýrek thajský) [online]. BioLib.cz, 2004-09-28 16:45:19 CET, rev. 2007-09-26 22:22:07 CET [cit. 2009-02-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]