Netopýrek thajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Netopýrek thajský

alternativní popis obrázku chybí
Preparát netopýrka thajského v muzeu
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: letouni (Chiroptera)
Čeleď: netopýrkovití (Craseonycteridae)
Rod: netopýrek (Craseonycteris)
Druh: netopýrek thajský
Binomické jméno
Craseonycteris thonglongyai
Hill, 1974
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai) je netopýr z čeledi netopýrkovitých. Jedná se o nejlehčího netopýra a o nejmenšího savce, co do velikosti, vůbec.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento netopýr je dlouhý asi tři centimetry a rozpětí křídel má přibližně 13 centimetrů. Je to nejmenší známý netopýr a současně jeden z nejmenších savců. Je tak malý, že se mu někdy říká čmeláčí netopýr. Dalším jeho význačným znakem je nos, který se podobá prasečímu rypáku. Kromě toho nemá ocásek a má velké uši s nápadnými záklopkami zvukovodu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Netopýrek thajský žije pouze v thajském Národním parku Sai Yok a v jeho blízkosti na území sousední Barmy. Podobně jako mnohé jiné druhy netopýrů používá při lovu hmyzu echolokátor. V poměru ke své velikosti má dlouhá křídla a díky tomu se dokáže vznášet na místě a lovit kořist na listech stromů. Netopýrci odpočívají v teplých horních částech vápencových jeskyní, které mají vysoký strop. Taková místa jim poskytují dobrou ochranu a netopýrci neztrácejí tělesné teplo, což je pro tak drobná teplokrevná zvířata velmi důležité.  

Thajský biolog Kitti Thonglongya se svými spolupracovníky chytil v roce 1973 v jeskyních poblíž vodopádu Sai Yok v Thajsku asi 50 netopýrů neznámého druhu. Několik exemplářů poslal doktoru J. E. Hillovi z Britského přírodovědného muzea v Londýně. Je smutné, že Kitti Thonglongya zemřel dřív, než se dozvěděl, že vlastně objevil nový druh netopýra. Z úcty k němu doktor Hill netopýra pojmenoval Craseonycteris thonglongyai, česky netopýrek thajský.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kitti's Hog-nosed Bat na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. PRUDKÝ, Libor; ZICHA, Ondřej. Craseonycteris thonglongyai (netopýrek thajský) [online]. BioLib.cz, 2004-09-28 16:45:19 CET, rev. 2007-09-26 22:22:07 CET, [cit. 2009-02-04]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]