Nepukalka obtížná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nepukalka obtížná

alternativní popis obrázku chybí
Nepukalka obtížná
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: kapraďorosty (Monilophyta)
Třída: kapradiny (Polypodiopsida)
Řád: nepukalkotvaré (Salviniales)
Čeleď: nepukalkovité (Salviniaceae)
Rod: nepukalka (Salvinia)
Binomické jméno
Salvinia molesta
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Souvislý porost na hladině jezera

Nepukalka obtížná (Salvinia molesta) je vodní plovoucí kapradina (z čeledi nepukalkovité, Salviniaceae) s přirozeným nalezištěm v jihovýchodní Brazílii a na jižním pobřeží Severní Ameriky, hlavně v oblasti Mexického zálivu. Tato volně plovoucí rostlina se svými kořeny neváže k půdě, ale místo toho zůstává schopná plout svým tělem po hladině.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Její lodyhy jsou tenké, málo větvené a křehké, 10-15 cm dlouhé. Listy má vstřícné, plovoucí na hladině, s krátkým řapíkatým, široce eliptickým koncem čepele. Na spodní straně je nepukalka hustě chlupatá a na svrchní straně s papilami 0,2-0,8 mm dlouhými, uspořádanými do řad mezi žilkami a na konci zakončené volným svazečkem trichomů. Na spodní straně se nachází 8-15 nitkovitých, nezelených úkrojků připomínajících kořeny.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se pouze nepohlavně. Tudíž vyrůstá z řízků, které byly odděleny od mateřské rostliny, dělením delších lodyh na kratší části. Je také známa tím, že je producentem spór, ale tyto spóry jsou geneticky vadné a nevyprodukují novou životaschopnou rostlinu.

Výskyt a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Jejím přirozeným nalezištěm jsou říčky s čistým tokem vody. Tato rostlina upřednostňuje růst v mírném či subtropickém klimatickém pásu, a tudíž toleruje kolísání nízkých a vysokých teplot. Roste hlavně v nížinách a pahorkatinách, obsazuje stojaté vody rybníků, jezer, kanálů a mrtvých ramen řek, přechodně přežívá i na mokrých bahnitých dnech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Je vhodná k zastínění akvária a také k odčerpání přebytečných živin, kterých má vzhledem k rychlému růstu značnou spotřebu. Proto je běžně využívána jako dekorativní plovoucí rostlina do akvárií, pro úkryty potěru či stavbu hnízd akvarijních ryb.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salvinia molesta na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DOSTÁL, Petr.: Evoluce a systém stélkatých organismů a cévnatých výtrusných rostlin, Univerzita Karlova v Praze - Pedagogická fakulta, Praha 2006, 2. vydání, str. 109, ISBN 80-7290-267-9