Přeskočit na obsah

Nepukalka obtížná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNepukalka obtížná
alternativní popis obrázku chybí
Nepukalka obtížná (Salvinia molesta)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkapraďorosty (Monilophyta)
Třídakapradiny (Polypodiopsida)
Řádnepukalkotvaré (Salviniales)
Čeleďnepukalkovité (Salviniaceae)
Rodnepukalka (Salvinia)
Binomické jméno
Salvinia molesta
D.Mitch., 1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Souvislý porost na hladině jezera

Nepukalka obtížná (Salvinia molesta) je vodní plovoucí kapradina z čeledi nepukalkovité, s přirozeným nalezištěm v jihovýchodní Brazílii a na jižním pobřeží Severní Ameriky, hlavně v oblasti Mexického zálivu. Tato volně plovoucí rostlina se svými kořeny neváže k půdě, ale místo toho zůstává schopná plout svým tělem po hladině.

Mezinárodní unií pro ochranu přírody IUCN byla Nepukalka v roce 2000 zařazena mezi 100 nejhorších invazních druhů světa.

Její lodyhy jsou tenké, málo větvené a křehké, 10–15 cm dlouhé. Listy má vstřícné, plovoucí na hladině, s krátkým řapíkatým, široce eliptickým koncem čepele. Na spodní straně je nepukalka hustě chlupatá a na svrchní straně s papilami 0,2–0,8 mm dlouhými, uspořádanými do řad mezi žilkami a na konci zakončené volným svazečkem trichomů. Na spodní straně se nachází 8–15 nitkovitých, nezelených úkrojků připomínajících kořeny.

Rozmnožování

[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se pouze nepohlavně. Tudíž vyrůstá z řízků, které byly odděleny od mateřské rostliny, dělením delších lodyh na kratší části. Je také známa tím, že je producentem spór, ale tyto spóry jsou geneticky vadné a nevyprodukují novou životaschopnou rostlinu.

Výskyt a ekologie

[editovat | editovat zdroj]

Jejím přirozeným nalezištěm jsou říčky s čistým tokem vody. Tato rostlina upřednostňuje růst v mírném či subtropickém klimatickém pásu, a tudíž toleruje kolísání nízkých a vysokých teplot. Roste hlavně v nížinách a pahorkatinách, obsazuje stojaté vody rybníků, jezer, kanálů a mrtvých ramen řek, přechodně přežívá i na mokrých bahnitých dnech.

Je vhodná k zastínění akvária a také k odčerpání přebytečných živin, kterých má vzhledem k rychlému růstu značnou spotřebu. Proto je běžně využívána jako dekorativní plovoucí rostlina do akvárií, pro úkryty potěru či stavbu hnízd akvarijních ryb.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salvinia molesta na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • DOSTÁL, Petr.: Evoluce a systém stélkatých organismů a cévnatých výtrusných rostlin, Univerzita Karlova v Praze – Pedagogická fakulta, Praha 2006, 2. vydání, str. 109, ISBN 80-7290-267-9

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]