Neotantra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sexuální spojení buddhistického božstva

Neotantra, navatantra (sanskrt नव, nava – nový) či jednoduše tantrický sex, je moderní západní variací tantry související s novými náboženskými hnutími. V původní formě jsou tantrické sexuální praktiky nedílnou součástí širšího duchovního a filosofického směru tantrismu, esoterního proudu uvnitř hinduismu, jehož nauky a praktiky později pronikly také do indického buddhismu a způsobily vznik buddhistické tantry.

Tantrický sex je nazýván „cestou“[kde?] neboli „odrazovým můstkem“ pro „hledající“[kým?][zdroj?], v tantrickém buddhismu nazývané bódhisattva[zdroj?].

Spojuje kult lidského těla s náboženstvím a erotikou. Podle znalců[kdo?] tohoto duchovního směru jde v hinduistickém tantrismu především o uctívání hadí síly, takzvané kundaliní. Jejím zdrojem je sexuální spojení, při kterém dojde podle vyznavačů[kdo?] tantrismu k prolínání mužského a ženského principu, ale také lidské a kosmické energie. Má umožňovat jakési vyšší poznání a mystickou extázi.

V jednom ze staroindických náboženských sloganů[kde?][kdy?][který?] se prý praví, že buddhovství sídlí v ženském klíně[zdroj?]. Jeho symbolem bývá lotosový květ[zdroj?]. Sex provozovaný coby zdroj extáze hraje v některých hinduistických náboženských obřadech významnou roli[kde?][který?][zdroj?].

Nejde jen o to, že se tantrický sex snaží dospět k vyvrcholení extrémně pomalu, aby se potřeby muže a ženy měly čas sladit. Jde také o to, že partneři vzájemně stupňují své vzrušení i touhu. Zvolna přecházejí od pohledů k dotykům, hlazení a něžnostem. Důležité je také vzájemné sladění dechu, emocí a vůbec duševního naladění.

Tajemství rituálů[editovat | editovat zdroj]

Při rituální souloži kladou vyznavači tantrického sexu důraz na to, aby při ní nedocházelo k výronu mužova semene. Tantrické techniky a obřady[který?] pak umožní, že pár díky tomu dosáhne opakovaných a často i stupňujících se orgasmů.

Staroindické tantrické texty[který?] doporučují jako jeden ze způsobů, jak zabránit ejakulaci muže, silný stisk penisu. Nebo techniky[jaký?], jak ovládat svěrače a svaly pánevního dna. Zadržování mužského principu a stupňující se vzrušení přispěje pak k tomu, že partneři mají šanci dosáhnout jakéhosi vyššího vytržení mysli[zdroj?]. Zmíněné texty[který?][kde?] kladou důraz také na pohodlí[zdroj?]. Zpříjemní prodlužované spojení pohlavních orgánů. Z toho logicky plyne obliba různých poloh s ženou nahoře[zdroj?].

Na prodlužování pohlavního aktu se ze starých asijských náboženství zaměřoval též čínský taoismus. Ten mimo jiné doporučoval, aby partnerka zabránila předčasnému výronu semene důrazným tlakem pěstí na hráz muže[zdroj?]. Tedy na oblast mezi konečníkem a šourkem.

Technika karezza[editovat | editovat zdroj]

Tantrický přístup k sexu připomíná i jiná, novější technika soulože bez ejakulace, takzvaná karezza. Propagovali ji hlavně stoupenci sekty Oneida[kdo?], která působila v 19. století ve Spojených státech. Také v tomto případě měli milenci co nejdéle odkládat vyvrcholení.

Podle karezzy[kdo?] je potřeba zůstat po zavedení penisu do pochvy v klidu a provádět nanejvýš pomalé frikční pohyby tak, aby nehrozil výron semene[zdroj?]. Takové spojení by mělo trvat dostatečně dlouho, tedy alespoň jednu hodinu[zdroj?].

Milenci se mazlí a mají dosáhnout oboustranné sexuální spokojenosti, i když se třeba k ejakulaci vůbec nedostanou. Pohlavní spojení skončí, pokud trvalo dostatečně dlouho, nebo když dojde k ochabnutí penisu. V podání některých autorů[kdo?] jde současně o spirituální a meditativní cvičení[zdroj?]. Podobají se těm, která doporučuje tantrické náboženství[zdroj?].

V moderní sexuologii se některé tantrické techniky nebo karezza mohou uplatnit při léčení předčasné ejakulace[kde?][kdy?][kým?]. Ta trápí hlavně řadu mladých mužů[kde?][kdy?]. Překotný výron semene někdy oddalují uvedené manévry. Ale také to, že se partneři víc soustředí na dlouho trvající prožitky splynutí a mazlení.

Tantrické sdílení podle Osha[editovat | editovat zdroj]

Za Tantrické spojení mužské a ženské energie (takzvaný dvojitý plamen)[kým?]. Významným duchovní učitel, guru a mystik Osho neměl se sexuální povahou těchto nauk sebemenší problém a dokázal hovořit o tomto tantrickém spojení[kdy?][zdroj?]. Nemusí jít vždy jen o sexuální spojení[jaký?]. Energie mezi partnery víří[kdy?], i když se nedotýkají. Může jít o masáže (třeba i celého těla), o vášnivé mazlení, hlazení a vlastně vše, co by partnerům bylo příjemné a blízké[zdroj?]. Osho vždy zdůrazňoval,[kdy?] že toto spojení není jen pouhý sex[zdroj?]. Sex by podle něj měl člověka vést „od nižšího k vyššímu, ze tmy do světla od reálného k reálnému“[zdroj?].

Proto v nadpisu není sex, nejde o sex, ale sdílení[zdroj?]. Toto sdílení Osho popsal velmi důkladně[kdy?][kde?], a odkazy na toto spojování lze najít i ve starých indických písmech od Véd, Upanišad[kde?], přes Mahábháratu[kde?], buddhistické texty[který?], tantrické texty[který?] atd.[zdroj?] Hlavním pojítkem mezi těmito spisy a Oshem je znatelný, neuvádějí to jako sex nebo soulož, ale jako ohromné sdílení energií[kde?][kdy?][zdroj?].

Osho uvádí že pokud milenci dokáží od začátku předehry která je velmi důležitá jak pro ženu tak i pro muže je důležité v mysli ve své vlastní mysli zůstat „pozorovatelem“[kdy?][kde?]. Jak by to v praxi vypadalo při milování tu nejsou dvě, ale čtyři osoby[kdo?][zdroj?]. „Žena a svědek uvnitř“, „muž a svědek uvnitř“[zdroj?]. Také je důležité[kdy?], že tito „svědci“[kdo?] nemají žádné vibrace toho, co je dobré a co je špatné[zdroj?]. Oba „pozorovatelé“ dělají to, co již vyplývá ze slova „pozorovatel“[jaký?], nesoudí co muž dělá se ženou[kde?][kdy?], ani co žena dělá s mužem[kde?][kdy?], jen tiše pozoruje[kde?][kdy?][zdroj?]. Nevměšuje se do toho, co muž se ženou dělají, jen to vnímají a pozorují[zdroj?]. Z vlastní zkušenosti vím[kdo?], že to funguje, v sexu je cosi božského, a přesně jak Osho řekl[kde?][kdy?], pochopení tantry (sexu) může být pro lidi v této době dosti zásadní[zdroj?].

Reference[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]