Neoklasická syntéza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ekonomické směry

Ukazatel - rozdílnost ekonomických směrů

Neoklasická syntéza neboli neoklasicko-keynesiánská syntéza[1] byla akademickým hnutím po druhé světové válce v ekonomii, které se snažilo implementovat makroekonomické myšlenky Johna Maynarda Keynese do neoklasické ekonomiky.[2] Výsledné makroekonomické teorie a modely se nazývají neo-keynesiánská ekonomika. Ekonomii hlavního proudu do značné míry dominuje syntéza, která je převážně keynesiánská v makroekonomii a neoklasická v mikroekonomii.[3]

Velká část neo-keynesiánské ekonomické teorie bylo vyvinuto Johnem Hicksem a Maurice Allaisem a popularizováno Paulem Samuelsonem. Proces začal brzy poté, co byla publikována Keynesova Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz s modelem IS-LM (investiční úspora – peněžní zásoba s preferencí likvidity), kterou poprvé představil John Hicks v článku z roku 1937.[4] Pokračovalo přizpůsobováním modelu nabídky a poptávky trhů keynesiánské teorii. Představuje pobídky a náklady, protože hraje všudypřítomnou roli při utváření rozhodovacího procesu. Bezprostředním příkladem je spotřebitelská teorie individuální poptávky, která izoluje, jak ceny (jako náklady) a příjem ovlivňují požadované množství.

Zdá se, že Samuelson vytvořil termín „neoklasická syntéza“, a pomohl šířit výslednou práci, částečně přes jeho akademické psaní, a také přes jeho vlivnou učebnici, Ekonomie.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neoclassical synthesis na anglické Wikipedii.

  1. Mankiw, N. Gregory. "The Macroeconomist as Scientist and Engineer". The Journal of Economic Perspectives. Vol. 20, No. 4 (Fall, 2006), p. 35.
  2. Neo-Keynesian Synthesis. www.hetwebsite.net [online]. [cit. 2020-07-20]. Dostupné online. 
  3. Clark, B. (1998). Political-economy: A comparative approach. Westport, CT: Preager.
  4. Hicks, J.R. (1937). "Mr. Keynes and the 'Classics': A Suggested Interpretation," Econometrica, 5(2), pp. 147-159 (via JSTOR).
  5. [s.l.]: [s.n.] 
  6. Blanchard, Olivier Jean (2008), "neoclassical synthesis," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.

Související články[editovat | editovat zdroj]