Nelson Algren

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nelson Algren
Narození28. března 1909
Detroit
Úmrtí9. května 1981 (ve věku 72 let)
New York
Povoláníspisovatel a romanopisec
Alma materIllinoiská univerzita v Urbana-Champaign
Theodore Roosevelt High School
UIUC College of Media
Žánrromán
Významná dílaNever Come Morning
OceněníNárodní knižní cena (1950)
Partner(ka)Simone de Beauvoirová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nelson Algren, celým jménem Nelson Ahlgren Abraham, (28. března 1909 Detroit9. května 1981 Sag Harbor) byl americký spisovatel.

Narodil se v Detroitu, jeho matka byla německá Židovka a jeho otec Švéd, který konvertoval k judaismu. Od tří let žil v Chicagu, kde vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Illinois v Urbana Champaign. V době velké hospodářské krize vystřídal různé příležitostné práce a byl také vězněn za krádež.[1] Za druhé světové války bojoval v Evropě.

Ve své tvorbě uplatnil znalost poměrů v chudinských čtvrtích amerických velkoměst. Jeho nejúspěšnější knihou je syrový příběh vězně a narkomana Muž se zlatou paží, který v roce 1955 zfilmoval Otto Preminger s Frankem Sinatrou v hlavní roli. Román Špacír po divokejch končinách zfilmoval v roce 1962 Edward Dmytryk.

Třikrát vyhrál O. Henryho cenu. Za román Muž se zlatou paží získal National Book Award a v roce 1981 byl zvolen do American Academy of Arts and Letters.[2]

Byl známý radikálně levicovými názory, na protest proti vietnamské válce odmítal platit daně.[3] Angažoval se také v hnutí za revizi procesu s Rubinem Carterem. Udržoval dlouholetý milostný vztah se Simone de Beauvoir, která ho zobrazila v románu Mandaríni.[4] Své postoje vysvětlil v posmrtně vydané esejistické knize Nonconformity: Writing on Writing.

List Chicago Tribune uděluje Cenu Nelsona Algrena za nejlepší povídku. Wayne Kramer mu věnoval píseň „Nelson Algren Stopped By“.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Neónová divočina (česky 1969)
  • Špacír po divokejch končinách (česky 2003)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FOUNDATION, Poetry. Nelson Algren. Poetry Foundation [online]. 2022-12-08 [cit. 2022-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Nelson Algren Collection. www.chipublib.org [online]. [cit. 2022-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GROSS, David M. Writers & Editors Pledge to Refuse to Pay War Tax • TPL. The Picket Line [online]. [cit. 2022-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. When Nelson Algren Fell in Love with Simone de Beauvoir [online]. 2019-04-17 [cit. 2022-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]