Přeskočit na obsah

Nejméně významný bit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zápis čísla 149 ve dvojkové soustavě se zvýrazněným nejméně významným bitem

Ve výpočetní technice je nejméně významný bit (LSb nebo LSB[1] = least significant bit), který má v celém dvojkovém čísle váhu jedna. Nemusí jít pouze o proměnnou, ale také o registr nebo sběrnici v procesoru nebo v periferii. Jeho hodnota současně určuje lichost nebo sudost čísla.

LSB se také označuje jako bit, který je nejvíce vpravo (right-most bit), což odpovídá běžné konvenci zápisu čísel zleva doprava, od číslice s nejvyšší váhou po číslici s nejnižší váhou. To odpovídá také celočíselným operacím "bitový posuv doleva", který odpovídá násobení dvojkou a "bitový posuv doprava", který odpovídá celočíselnému dělení dvojkou.

Opakem "nejméně významného bitu" (LSb) je "nejvýznamnější bit" (MSb), tedy bit, který má v registru, na sběrnici, nebo v buňce paměti nejvyšší váhu. Zde uvažujeme, že registr, hodnota na sběrnici nebo hodnota buňky paměti reprezentuje celé dvojkové číslo bez znaménka.

V běžných architekturách procesorů a periferií (x86, ARM, ...) bývá ve slově číslo nejméně významného bitu nula (číslování LSB0). Existují však i architektury, které číslují bity slova od nejvýznamnějšího bitu (číslování MSB0). V tom případě se bude číslo nejméně významného bitu N-bitového registru rovnat N-1. Jde o konvenci, rozhoduje popis zařízení dodávaný výrobcem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Least significant bit na anglické Wikipedii.

  1. HLAVENKA, Jiří. Výkladový slovník výpočetní techniky a komunikací. 1. vyd. Praha: Computer Press, 1997. 452 s. ISBN 80-7226-023-5. S. 268.